Obiekty przemysłowe i rzemieślnicze Ziemi Wieluńskiej

Spośród zabytkowych obiektów przemysłowych na uwagę zasługują: cukrownia w Niedzielsku (powstała przed I wojną światową) oraz cegielnie w Mokrsku, Ożarowie i Chotowie. Warto wspomnieć o wąskotorowej linii kolejowej łączącej Wieluń z Zawistną k. Praszki.

Opis

Spośród zabytkowych obiektów przemysłowych na uwagę zasługują: cukrownia w Niedzielsku (powstała przed I wojną światową) oraz cegielnie w Mokrsku, Ożarowie i Chotowie. Obszar ten w okresie przedwojennym nie został objęty planową industrializacją, stąd brak liczniejszych zakładów przemysłowych.

 

Wśród obiektów komunikacji i transportu warto wspomnieć o wąskotorowej linii kolejowej łączącej Wieluń z Zawistną k. Praszki. Linia ta powstała w początkach XX w. w celu wywozu urobku z lokalnej kopalni rud żelaza, została zlikwidowana w latach 80. Do dzisiaj w terenie widoczny jest przebieg tej linii, w niektórych miejscach zachowały się jeszcze tory. Dawny szlak tej linii mógłby być przekształcony na ciekawy rowerowy szlak turystyczny.

 

Na terenie historycznej Ziemi Wieluńskiej już w średniowieczu funkcjonowały kopalnie rud żelaza – świadczyć o tym mogą nazwy miejscowości takie jak Rudniki (obecnie woj. opolskie), czy Kuźnica Grabowska (obecnie woj. wielkopolskie). Na terenie dzisiejszego powiatu wieluńskiego funkcjonowała w przeszłości kopalnia w okolicach wsi Komorniki. Eksploatacja zakończona została na tym terenie z końcem II wojny światowej, nigdy nie nabierając większego znaczenia gospodarczego (przede wszystkim z powodu słabych połączeń transportowych – urobek z kopalni wywożony był jedną linią wąskotorową Wieluń - Zawistna k. Praszki i dalej do Olesna.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej to przeczytaj:

Cieśla E., Tradycje eksploatacji rud żelaza, [w:] Monografia Praszki pod red. T. Krzemińskiego, WUŁ, Łódź 1999