Skarb narzędzi rolniczych z Toporowa

W jamie znaleziono 3 żelazne radlice (jedna była reperowana) i 2 żelazne kroje. Narzędzia wiąże się z osadą, która funkcjonowała od połowy IV do pierwszej połowy V wieku n.e.

Opis

W trakcie badań prowadzonych na osadzie kultury przeworskiej przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w latach 1960–1965 w jamie oznaczonej nr 17 znaleziono 3 żelazne radlice (jedna była reperowana) i 2 żelazne kroje. Sądzi się, że radlice i kroje stanowiły części składowe radeł płozowych o konstrukcji ramowej.

Data lub czas powstania

IV w.

Osada funkcjonowała od połowy IV do pierwszej połowy V wieku n.e.

Historia

Osadę odkryli w roku 1959 harcerze z Łodzi przebywający na obozie w lesie w Toporowie, którzy znalezione ułamki naczń dostarczyli do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Położenie obiektu

Osada na której znaleziono narzędzia położona jest na lewym brzegu rzeki Warty, która w tym miejscu tworzy pętlę, oraz na wschód od zabudowań wsi Toporów i jednocześnie na skraju lasku.

Dostępność

Dojazd do Toporowa każdym środkiem lokomocji, po czym dojście do obszaru osady pieszo – około 300 m.

Źródła, informacje w Internecie

Kaszewska E., Sprawozdanie z badań w Toporowie, pow. Wieluń, w latach 1960–1964. Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, nr 13, s. 169–190.

Właściciel, zarządzający

Grunty prywatne mieszkańców Toporowa.