Kościół parafialny pw. św. Małgorzaty
Opis
Kościół pw. św. Małgorzaty stoi na szczycie wyróżniającego się w terenie wzgórza. Jest to murowany, jednonawowy, zwrócony swym wielokątnym prezbiterium na wschód budynek, wzniesiony w stylu romańskim. Obok znajduje się murowana dzwonnica i budynek plebanii.
Data lub czas powstania
XII w.
Pierwotnie XII w. a następnie gruntowna przebudowa w XV w.Materiał budowlany
Budynek murowany z cegły.Historia
Parafię erygowano w XII w. przy nieistniejącej już kaplicy klasztornej. Kościół pw. św. Małgorzaty wzniesiono z fundacji kanoników laterańskich. W ciągu wieków świątynia była wielokrotnie odnawiana, a ostatecznie gruntownie przebudowana w XV stuleciu. W 1818 r. car Aleksander I zamknął klasztor i skonfiskował jego dobra, jednak świątynia przetrwała. W czasie II wojny światowej zbocza wzniesienia, na którym posadowiono kościół były eksploatowane jako źródła żwiru, ale udało się uchronić świątynię, która w zasadniczym kształcie przetrwała do dziś.
Rodzaj zbiorów, ekspozycji
We wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługuje polichromia przedstawiająca legendę związaną z usypaniem góry przez św. Małgorzatę.
Ciekawostki
Legenda głosi, że św. Małgorzata, wędrując przez świat, odwiedzała różne miejscowości, pukała do wszystkich drzwi. Nie zawsze jednak była chętnie przyjmowana przez ludzi. W jednej wiosce, ludzie okazali się gościnni i życzliwie przyjęli świętą do swych domów. Chcąc się odwdzięczyć mieszkańcom za gościnność św. Małgorzata zebrała z pól kamienie i usypała z nich górę. Na tej górze wybudowano kościół i nazwano wzniesienie jej imieniem.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Kościół parafialny pw. św. Małgorzaty, nr rej.: 489/372 z 1967-08-01
- Kościół parafialny pw. św. Małgorzaty - Dzwonnica, nr rej.: 490/373 z 1967-08-01
Położenie obiektu
Góra św. Małgorzaty znajduje się w centrum miejscowości, położonej kilka kilometrów na południe od drogi nr 703 wiodącej z Łęczycy do Piątku.
Dostępność
Obiekt dostępny z zewnątrz bez ograniczeń. Poza nabożeństwami wewnątrz dostępny jedynie przedsionek, zaś wnętrze w dni nabożeństw lub po uprzednim ustaleniu.
Źródła, informacje w Internecie
- Przewodnik po Łęczycy i regionie łęczyckim, red. T. Nowak, Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej, Oddział Tow. Naukowego Płockiego w Łęczycy, Urząd Miejski w Łęczycy, Starostwo Powiatowe w Łęczycy, Łęczyca 2005;
- www.old.ziemialodzka.pl.