Zespół klasztorny Bernardynek w Łowiczu

Klasztor Bernardynek wzniesiono w latach 1648–1650 na tzw. Glinkach, na południowy-zachód od Starego Rynku. Klasztor od początku objęty był klauzulą. W kościele znajduje się cudowny obraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Opis

W skład siedemnastowiecznego zespołu klasztornego wchodzą kościół pw. NMP, zabudowania klasztorne z krużgankami oraz wirydarz.
Kościół ulokowany jest we wschodnim skrzydle zespołu klasztornego. Jest to świątynia jednonawowa. W jej wnętrzu odnajdujemy 5 barokowych ołtarzy. W ołtarzu głównym wykonanym z polichromowanego drewna znajduje się cudowny obraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Ponadto na ołtarzu znajdują się figury śś. Franciszka, Antoniego, Stanisława i Bonawentury.
W pozostałych ołtarzach odnajdujemy obrazy świętych z XIX w. namalowane m.in. przez Ludwika Jabłońskiego. W jednym z ołtarzy znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który pierwotnie należał do kościoła Bernardynów w Łowiczu. Bogato dekorowana rzeźbami czterech Ewangelistów jest czasza barokowej ambony z poł. XVII w. Organy na chórze pochodzą z poł. XIX w. W grobach pod kościołem spoczywają fundatorzy kościoła (Marcin i Eufrozyna Sadowscy) i zakonnice, które zmarły przed kasatą zakonu.
Przed kościołem znajduje się statua NMP z 1842 r. Dziewiętnastowieczna jest również dzwonnica.

Data lub czas powstania

1650 r. (XVII w.)

Kościół i klasztor wybudowano w latach 1648–1650.

Materiał budowlany

Kościół murowany.

Historia

Zespół klasztorny Bernardynek powstał w poł. XVII w. według projektu włoskiego architekta Tomasza Poncino, z fundacji kasztelana gostynińskiego Marcina Sadowskiego i jego małżonki Eufrozyny. Podczas zaborów siostry musiały przenieść się do Wielunia, po tym jak w 1898 r. z rozkazu cara zamknięto klasztor. Dopiero w 1918 r. bernardynki ponownie zasiedliły łowicki klasztor.

Ciekawostki

Zakon bernardynek żyje w klauzuli zamkniętej. Siostry prowadzą skromne życie utrzymując się z przyklasztornego gospodarstwa, kwestowania, hafciarstwa, introligatorstwa i wytwarzania opłatków.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół klasztorny bernardynek w Łowiczu - Klasztor, nr rej.: 107-VI-16 z 1961-03-17
  • Zespół klasztorny bernardynek w Łowiczu - Kościół pw. NMP i św. Klary, nr rej.: 106-VI-15 z 1961-03-17
  • Zespół klasztorny bernardynek w Łowiczu - Kościół pw. NMP i św. Klary, nr rej.: 128/113 z 1967-08-18
  • Zespół klasztorny bernardynek w Łowiczu - Klasztor, nr rej.: 129/114 z 1967-08-18

Położenie obiektu

Kościół i klasztor położone są przy ulicy, w centrum miasta.

Dostępność

Kościół dostępny w czasie nabożeństw. Budynki klasztorne są niedostępne dla zwiedzających.

Źródła, informacje w Internecie

  • Na łowickim szlaku, red. A. Janus, Łowicz 2002;
  • informacja pozyskane w kościele;
  • www.lowicz.eu.