Zespół klasztorny Franciszkanów w Radomsku

Zespół klasztorny z kościołem pw. Podwyższenia św. Krzyża, zbudowany jest w stylu barokowym i rokoko. Wiele postaci aniołów, ażurowe rzeźby, muszle i spirale są charakterystyczne dla tego okresu. Warto przyjrzeć się rokokowym stallom i konfesjonałom.

Opis

W skład zespołu wchodzą: klasztor, kościół pw. Podwyższenia Krzyża oraz dzwonnica. Klasztor jest mieszanką wielu stylów architektonicznych – można tu odnaleźć elementy pochodzące z okresów od gotyku, przez renesans po barok.

Wnętrze klasztornego kościoła urządzone jest w stylu barokowym. W jego centrum umieszczony jest XVII-wieczny ołtarz z figurą Chrystusa ukrzyżowanego, naturalnej wielkości rzeźbami prezentującymi czterech ewangelistów oraz mniejszymi św. Grzegorza Wielkiego i św. Augustyna. Oprócz ołtarza głównego w kościele znajdują się cztery ołtarze boczne pochodzące z XVIII w. oraz liczne barokowe ozdoby jak pozłacane figury aniołków czy ażurowe rzeźby.

Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz oraz wybudowana w XVIII w. dwupiętrowa dzwonnica. Przechodząc przez dziedziniec klasztoru można zobaczyć płaskorzeźby tworzące dróżki maryjne.

Data lub czas powstania

1328 r. (XIV w.)

Materiał budowlany

Budynki murowane.

Historia

Franciszkanie mieli swoją siedzibę w Radomsku od XIII w. Postawili oni wtedy w mieście budynki klasztorne i kościelne, w których urzędowali do połowy XV w. Na skutek prowadzonych na terenach Radomska walk klasztor uległ zniszczeniom, a franciszkanie zmuszeni byli na pewien czas opuścić miasto. Powrócili do niego w 1534 r., do wybudowanego na nowo z pomocą królowej Bony budynku klasztornego. Jednak i ten budynek nie przetrwał próby czasu i ognia i w latach 1728–1737 pobudowano kolejny, istniejący do dziś klasztor. Na szczęście zniszczenia nie dotknęły tak bardzo znajdującego się przy klasztorze kościoła, który powiększył się w XVIII w. o wysoką wieżę.

W okresie zaborów Radomsko znajdowało się najpierw pod rządami Prus, a następnie Rosji. Zaborcy skonfiskowali majątek klasztorny oraz zamknęli zakon zagrabiając budynki na rzecz urzędów. Franciszkanie powrócili po raz kolejny do Radomska po zakończeniu I wojny światowej. Od 1991 r. kościół nosi rangę sanktuarium Najświętszej Marii Panny Bolesnej.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół klasztorny oo. franciszkanów w Radomsku - Dzwonnica, nr rej.: 745 z 1967-12-27
  • Zespół klasztorny oo. franciszkanów w Radomsku - Klasztor, nr rej.: 744 z 1967-12-27
  • Zespół klasztorny oo. franciszkanów w Radomsku - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża, nr rej.: 237 z 1967-12-27
  • Zespół klasztorny oo. franciszkanów w Radomsku - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża, nr rej.: 222-X-32 z 1949-03-29

Położenie obiektu

Klasztor położony jest na północ od rynku, w sąsiedztwie ratusza i kościoła św. Lamberta.