Zespół dworski w Niechmirowie

Zespół składa się z kaplicy dworskiej wybudowanej w stylu neogotyckim, pozostałości po budynku dworu oraz rozległego parku dworskiego. Całość tworzy malowniczą kompozycję ukrytą wśród zieleni.

Opis

Na zespół parkowo-dworski w Niechmirowie składa się park, ruiny oficyny dworskiej oraz kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i bł. Wincentego Kadłubka. Dawny eklektyczny dwór, będący własnością rodziny Olszewskich, został spalony przez Rosjan w 1945 r. Pozostała do dziś oficyna służyła niegdyś jako mieszkania dla służby. W parku znajdują się cztery aleje grabowe i jedna kasztanowa. Ponadto, wśród drzew można zauważyć stare graby, klony, lipy i dęby. Dawna kaplica dworska, obecnie kościół, została wybudowana w stylu neogotyckim i zachowała się do dziś w doskonałym stanie. Do tej pory służy jako świątynia dla mieszkańców Niechmirowa. Oryginalność jej formy podkreśla założenie na planie ośmioboku. Wewnątrz mieści się również osiemnastowieczny obraz NMP.

Data lub czas powstania

XVIII w.

Materiał budowlany

Budynki zbudowane z cegły.

Historia

Dobra niechmirowskie należały pierwotnie do rodziny Poraici-Niechmirowscy. W XVII w. majątek zakupuje Hieronim z Olszowa – Olszewski, którego rodzina buduje na terenie Niechmirowa zespół dworsko-parkowy. Według hipotez, wcześniej na jego miejscu stał już murowany dwór zlokalizowany na wyspie i otoczuny fosą. Dwór Olszewskich został wybudowany w stylu eklektycznym wraz z geometrycznym założeniem parkowym. W XVII w. dobudowano do kompleksu kaplicę. Na przełomie XVIII i XIX w. powstaje klasycystyczna oficyna dworska. Później majątek przechodzi w ręcę łódzkiego fabrykanta, ostatnimi właścicielami sa Żydzi. Zabudowania, poza kaplicą, zostały zniszczone podczas pożaru spowodowanego przez Rosjan w 1945 r. Po II wojnie światowej zespół uległ ponownemu zniszczeniu wskutek zaniedbania przez dyrekcję miejscowego PGR-u.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół dworski w Niechmirowie - Kaplica dworska, obecnie kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, nr rej.: A/61 z 2008-09-19
  • Zespół dworski w Niechmirowie - Oficyna dworska, nr rej.: 291 z 1967-12-28
  • Zespół dworski w Niechmirowie - Park, nr rej.: 835 z 1967-12-28

Dostępność

Park i oficyna są ogólnie dostępne. Kościół otwarty podczas mszy świętych.

Źródła, informacje w Internecie

www.niechmirow.yoyo.pl