Zespół pałacowy w Złoczewie
Opis
Zespół pałacowy zwrócony jest frontem ku zachodowi. W skład zespołu wchodzą: korpus główny, oficyny boczne, filary stanowiące pozostałość bramy, ślepe tylne mury oraz pozostałości parku.
Parterowe oficyny boczne z XVIII w. zostały wzniesione na planie prostokąta, usytuowane są prostopadle do piętrowego korpusu głównego. Od strony północnej znajduje się jedna oficyna, od strony południowej dwie oficyny położone w jednej linii i połączone murem. W miejscu łączenia oficyn z korpusem znajdują się ślepe mury z przejściami do ogrodu stanowiące pozostałość po osiemnastowiecznych galeriach. Na osi głównej założenia parkowego znajdują się dwa filary stanowiące pozostałość dawnej bramy prowadzącej na dziedziniec pałacowy.
Budynki założenia otoczone są pozostałościami parku w stylu krajobrazowym.
Data lub czas powstania
1614 r. (XVII w.)
Materiał budowlany
Pałac murowany z cegły.Historia
Zespół pałacowy został wzniesiony z fundacji miecznika kaliskiego Andrzeja Ruszkowskiego na początku XVII w. Rozbudowywany i przekształcany na przełomie XVIII i XIX w. W latach 2004–2006 obiekt wyremontowano i przeznaczono na potrzeby społeczno-kulturalne.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Zespół pałacowy w Złoczewie - Oficyna północna, nr rej.: 881 z 1967-12-28
- Zespół pałacowy w Złoczewie - Pałac, nr rej.: 880 z 1967-12-28
- Zespół pałacowy w Złoczewie - Oficyna pdłudniowo-zachodnia, nr rej.: 883 z 1967-12-28
- Zespół pałacowy w Złoczewie - Oficyna pdłudniowo-wschodnia, nr rej.: 882 z 1967-12-28
Położenie obiektu
Około 300 m na północ od zespołu biegnie droga relacji Burzenin-Złoczew, zaś 400 m na południe droga krajowa nr 45. Wjazd na teren zespołu pałacowego od ul. Szkolnej.
Dostępność
Całoroczna.
Źródła, informacje w Internecie
- Katalog zabytków w Polsce, red. J. Łoziński, t. II, Województwo Łódzkie, Państwowy Instytut Sztuki, Warszawa 1954;
- Mokras-Grabowska J., Rzeńca P., Województwo Łódzkie przewodnik turystyczny, ROTWŁ, Łódź 2007.
Inne
Założenie pałacowo-parkowe na stałe wpisało się w życie miasta jako miejsce organizacji imprez kulturalnych. W parku odbywają się m.in. Dni Złoczewa, Pożegnanie lata, Spotkania rodzin muzykujących.