Muzeum przy opactwie Cystersów w Sulejowie
Opis
Niewielka ekspozycja muzealna obejmująca elementy sakralne znajduje się w kapitularzu z gotyckim krużgankiem, który jest perłą architektoniczną opactwa. Jest to pomieszczenie zbudowane na planie kwadratu z zachowanym sklepieniem krzyżowo-żebrowym wspartym tylko na jednej kolumnie. Kapitularz zachował cechy stylu romańskiego tj.: kolumny, ornamenty na kapitelach i przezrocza. Zwraca też uwagę bogata kamieniarka na przykład znajdujący się na wspornikach orzeł jagielloński czy krzyż węgierski.
Można tu zwiedzać wystawy okolicznościowe, ale także ekspozycje związane typowo z historią zakonu. Cenne eksponaty w kolekcji to np. obraz Kaziemierza Sprawiedliwego, unikalny tryptyk z I poł. XVI w. i liczne szaty liturgiczne.
Data lub czas powstania
XX w.
Muzeum powstało dzięki miejscowym nauczycielom, którzy w 1952 r. przygotowali pierwszą ekspozycję w zaadaptowanym na ten cel kapitularzu.Materiał budowlany
Piaskowiec, miejscami cegła.Rodzaj zbiorów, ekspozycji
Rodzaj zbiorów: archeologiczne, malarstwo, kamieniarka, historia opactwa.
Obecna ekspozycja: Opactwo Cystersów w Sulejowie – „Zarys dziejów” oraz „Stary Sulejów” w oparciu o badania archeologiczne „600-lecie Wiktorii Grunwaldzkiej”.
Ciekawostki
Zakon cystersów stworzony został z odłamu zakonu benedyktynów. Głównym hasłem była maksyma „Ora et labora”, czyli „Pracuj i módl się”. Zakonnicy zaangażowani byli w pracę fizyczną i kontemplację. Ich styl życia sprawił, że konwenty przeistoczyły się w sprawnie działające gospodarstwa.
Sulejowscy zakonnicy podnieśli znacznie poziom gospodarki rolnej na tych terenach wykorzystując m.in. gleby tu występujące – rędziny oraz duże nasłonecznienie stoków wzdłuż rzeki Pilicy. Nawet uprawiano tu winną latorośl.
Położenie obiektu
Obiekt zlokalizowany jest w Sulejowie w dzielnicy Podklasztorze na wschód od rzeki Pilicy.
Zjazd z trasy nr 12 Piotrków Trybunalski - Opoczno na północ za mostem przecinającym rzekę Pilicę.
Dostępność
Całoroczna po uprzednim kontakcie telefonicznym.
Muzeum w kapitularzu czynne od poniedziałku do soboty w godz. 9:00–18:00, w niedziele i święta w godz. 13:00–18:00 lub otwierane na życzenie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem telefonu (48) 446 162 584.
Źródła, informacje w Internecie
- Glinka T., Piasecki M., Szewczyk R., Sapała M., Cuda Polski – miejsca, które musisz zobaczyć, Wyd. Publicat, Poznań;
- Krygier M., Turystyczna encyklopedia Polski, Wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2007;
- Mokras-Grabowska J., Rzeńca P., Województwo łódzkie. Przewodnik turystyczny, Łódź 2007;
- www.sulejow.cystersi.pl.
Właściciel, zarządzający
Parafia należy do dekanatu tomaszowskiego, diecezji radomskiej z biskupem Zygmuntem Zimowskim. Zarządza zakon cystersów.