Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika to barokowa świątynia zbudowana na zabytkowym rzymskokatolickim cmentarzu pw. św. Rocha.

Opis

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika to jednonawowa barokowa świątynia z niewielką zakrystią postawioną od północnej strony. W fasadzie nad wejściem głównym znajduje się kartusz z herbem fundatora świątyni – Stanisława Szembeka oraz tablica Światyni Jublileuszowej roku 2000 nadana przez Biskupa Alojzego Orszulika.

We wnętrzu oszczędne wyposażenie. Warto zwrócić uwagę na trzy ołtarze klasycystyczne, drewniany chór muzyczny i portret prymasa Antoniego Ostrowskiego z II poł. XVIII w.

Data lub czas powstania

1720 r. (XVIII w.)

Materiał budowlany

Kościół wybudowany z cegły.

Historia

Obecna świątynia wybudowana została na miejscu dwu gotyckich kościołów (z 1367 r. oraz z II poł. XV w.).

Obecny kościół (w stylu barokowym) powstał w 1720 r. z fundacji Stanisława Szembeka, pierwszego prymasa, który na stałe przebywał w Skierniewicach.

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika początkowo należał do parafii św. Jakuba w Skierniewicach. Od 1997 r. stał się świątynią parafialną, a w 2000 r. kościół zyskał miano Świątyni Jubileuszowej.

W 2002 r. sprowadzono do kościoła relikwie św. Stanisława z Katedry na Wawelu i został ustanowiony Sanktuarium św. Stanisława. 

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół cmentarza rzymsko-katolickiego (św. Rocha) - Kościół pw. św. Stanisława, nr rej.: 283/211 z 1967-12-29
  • Zespół cmentarza rzymsko-katolickiego (św. Rocha) - Kościół pw. św. Stanisława, nr rej.: 245-XII-6 z 1950-04-29

Położenie obiektu

Kościół położony jest w centrum miasta nieopodal Rynku, na skrzyżowaniu ulic św. Stanisława i Rawskiej, na terenie cmentarza pw. św. Rocha. Teren ten oddzielony jest od reszty miasta murem z XIX w. W sąsiedztwie kościoła na ul. Stanisława 5, mieścił się szpital, przytułek i dom dla pielgrzymów.

Dojazd linią nr 7 MZK w Skierniewicach.

Dostępność

W godzinach dziennych.

Źródła, informacje w Internecie

  • Justyna Mokras-Grabowska, Piotr Rzeńca, Województwo Łódzkie przewodnik turystyczny, Łódź 2007;
  • www.swietystanislaw.pl.