Rezerwat przyrody Rzeka Rawka

Rezerwat rzeka Rawka obejmuje całą długość rzeki od jej źródeł do ujścia. Jest to teren o długości 97 km, wraz z dopływami.

Opis

Obszar chroniony rzeki Rawki to długość rzeki, oraz teren dopływów: Krzemionki, Grabianki, Korabiewki oraz Rokity. Ponadto przedmiotem ochrony jest także nabrzeżny pas  ziemi o szerokości 10 m, który obejmuje łączną powierzchnię 487 ha.

Rezerwat Rawki stworzono, aby zachować  naturalne warunki typowej rzece nizinnej, krajobraz jej doliny, rzadkie siedliska chronionych roślin i zwierząt.

Brzegi rzeki są porośnięte malowniczo  bogatą roślinnością, koryto zostało pozostawione w naturalnym stanie, tylko w kilku miejscach jest uregulowane i wybetonowane.

Rawka to środowisko życia wielu gatunków ryb min. okonie, płocie, a także bezkręgowców i minogi. Po oczyszczeniu rzeki w latach 90. XX w. widoczne są także raki oraz bobry.

Ciekawostki

Rezerwat rzeki Rawki obfituje w ciekawe walory przyrodnicze, co spowodowało, iż na rzece organizowane są często spływy kajakowe.

Rawka na całej długości zaopatrzona jest w zabudowę hydrotechniczną tj. spiętrzenia i zbiorniki retencyjne. W powiecie żyrardowskim w gm. Puszcza Mariańska, we wsi Kamion jest jaz piętrzący z niedużą elektrownią wodną o mocy 58 kW

W latach 1914–1915 w latach I wojny światowej na linii rzeki przebiegała linia frontu niemiecko-rosyjskiego. W lasach okalających rzekę oraz na skarpach porośniętych gęstą roślinnością prowadzono wojnę pozycyjną. Do tej pory można obserwować pozostałości okopów i innych umocnień.

Forma ochrony prawnej

Monitor Polski (M.P.) numer 39 pozycja 230.

Położenie obiektu

Rezerwat przyrody Rawka znajduje się na terenie dwóch województw: łódzkiego i mazowieckiego. Rozciąga się od Starej Rawy do Bolimowa na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

 

Dostępność

Bez ograniczeń.