Bursztynowy Szlak Samochodowy. Odcinek Nowy Dwór Gdański - Gdańsk
Opis
Jest to jeden z odcinków szlaku biegnącego przez Polskę kilkoma równoległymi trasami, które przeplatają się i łączą.
Powody, dla których główne trasy przebiegu szlaku przez Polskę zostały opracowane w konwencji turystycznego szlaku samochodowego omówiliśmy w karcie „Europejskie Szlaki Kulturowe”.
Przypominamy w skrócie: chcieliśmy pokazać, że planując podróż do miejsca docelowego pobytu na wczasach nie musisz kierować się wyłącznie kryterium „najkrótszej” lub „najszybszej” drogi. Okazuje się bowiem, że prastare szlaki kulturowe pokrywają się w znacznym stopniu z dzisiejszą siecią infrastruktury dróg samochodowych. Zatem masz szansę tak zaplanować przejazd, żeby standardowy tranzyt zamienił się w ciekawe przeżycie, pełne wzruszeń i emocji jakie często towarzyszą oglądaniu miejsc kulturowych, wyjaśniających nasze korzenie i tradycje.
Historyczny rodowód szlaku
Szlak Bursztynowy jest trasą turystyczną nawiązującą do starożytnego dalekosiężnego szlaku handlowego, którym kupcy Cesarstwa Rzymskiego podążali na piaszczyste wybrzeża Bałtyku po „złoto północy", czyli bursztyn. Ta transkontynentalna droga łączyła północne wybrzeża Adriatyku z południowym wybrzeżem Bałtyku.
Zabytki są niezwykłą atrakcją turystyczną szlaku biegnącego szerokim pasem obszaru Polski od południowej do północnej granicy państwa. Na szlaku podziwiać można romańskie obiekty sakralne, gotyckie świątynie i drewniane kościółki. Na zwiedzających czekają również średniowieczne zamki, ruiny fortyfikacji miast historycznych, a także zespoły klasztorne, kompleksy pałacowo-parkowe i dworskie.
Krajobrazy i przyroda
Z uwagi na długość i przebieg trasy, szlak pozwala obejrzeć również zróżnicowanie polskich krajobrazów i przyrody. Podróż wzdłuż szlaku odsłania nie tylko obiekty stworzone przez człowieka (zamki, pałace, dwory, kościoły). W wielu miejscach podróży ukazują się krajobrazy, dla których warto zrezygnować z jazdy po drodze samochodowej wyższej kategorii na rzecz drogi lokalnej.
Nasze galerie multimedialne zawierają m. in. fotografie wykonane podczas lotu na niskim pułapie. Tym wszystkim, którzy nie mają możliwości podróży „Szlakiem Pegaza” tego typu prezentacja szlaku pozwoli lepiej samemu ocenić atrakcyjność poruszania się po danej trasie. Fotografie lotnicze odsłaniają wiele szczegółów niedostrzeganych z ziemi.
Karta wskazuje tylko najważniejsze atrakcje
Prezentowany odcinek szlaku jest długi. Wzdłuż trasy znajdują się dosłownie „setki” obiektów, które można uznać za atrakcyjne dla turysty. Nie znając Twoich preferencji trudno jest wybrać właściwy profil tematyczny. Dlatego na interaktywnej mapie cyfrowej utworzyliśmy relacje (powiązania) tylko z obiektami, które w sondażu wskazało najwięcej rozmówców.
Sprawdź na mapie i sam wybierz własne atrakcje oraz inne przydatne obiekty
Atrakcyjność i przydatność obiektów możesz sprawdzić sam na licznych kartach informacyjnych naszego portalu, opracowanych dla zabytków oraz atrakcji krajobrazowych i przyrodniczych. Interaktywna mapa cyfrowa pozwala dokonać szczegółowej analizy wszystkich obiektów położonych bezpośrednio na trasie oraz w takiej odległości od wytyczonej drogi, którą sam uznasz za rozsądną.
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego
Bezpośrednio na szlaku znajdziesz ciekawą i różnorodną ofertę w zakresie usług noclegowych i gastronomicznych oraz wszelkich innych potrzebnych turyście.
Warto czasem zjechać z drogi, żeby poznać lokalne potrawy lub przespać się w lokalu pielęgnującym unikalne regionalne tradycje gościnności.
Poszukiwaczom naprawdę niepowtarzalnych i unikatowych usług w obszarze turystyki i kultury polecamy obiekty, które można wyszukać na interaktywnej mapie cyfrowej portalu.
Wykonaliśmy inwentaryzację usług, które mogą być przydatne turyście na prezentowanym szlaku. Zidentyfikowaliśmy i wskazujemy na mapie bardzo wiele kategorii obiektów np. apteki, ośrodki zdrowia, bankomaty, stacje paliw.
Karta wskazuje tylko relacje (powiązania) do najważniejszych obiektów zagospodarowania szlaku położonych zazwyczaj bezpośrednio przy drodze.
Inne znajdź sam, pamiętając że internetowy portal nie jest jedynym kanałem dostępu do naszej bazy danych. Opracowane przez nas interaktywne mapy cyfrowe możesz przeglądać mobilnie na urządzeniach z funkcją nawigacji GPS: smartfonach oraz PDA. Na posiadanych urządzeniach zainstaluj bezpłatne aplikacje, które są dostępne na stronach portalu.