Willa „Aleksandria” w Skierniewicach

Budynek wzniesiony w latach 40. XIX w. zwyczajowo zwany jest „Pałacykiem Sebadiany”. Obiekt położony w malowniczym parku nad rzeką, ma ciekawą bryłę i bogate zdobienia.

Opis

Willa „Aleksandria” zbudowana w stylu eklektycznym, położona na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu parku i ogrodu. Jest to obiekt jedno- i dwupiętrowy na rzucie prostokąta o bardzo zróżnicowanej architekturze. Od północy znajduje się balkon i portyk, a od wschodu ryzalit, który podkreślony jest tarasami ze schodami wiodącymi do ogrodu. Do budynku przylega parterowa dobudówka, pochodząca już z XX w.

Data lub czas powstania

1841 r. (XIX w.)

Materiał budowlany

Cegła otynkowana, drewniana konstrukcja dachu.

Historia

Willa „Aleksandria” wzniesiona została w 1841 r. i początkowo zamieszkiwana była przez architekta Adama Idzikowskiego. Nazwa budynku pochodzi od adiutantów cara Aleksandra II, którzy rezydowali tam w II poł. XIX w.

W latach 70. XIX w. przebywał w willi książę, feldmarszałek Aleksander Bariatyński i jego przepięknej urody towarzyszka – Sebadiana.

Następnie obiekt zajmowali myśliwi. Początek XX w. to kolejna zmiana właścicieli dóbr, była to rodzina hrabiów Wielopolskich. W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej  do 1956 r. w willi rezydował Zakład Genetyki SGGW, później Zakład Genetyki PAN. Obecnie „Pałacyk Sebadiany” jest siedzibą Zakładu Roślin Ozdobnych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka.

Ciekawostki

Nazwa willi „Pałacyk Sebadiany” pochodzi od towarzyszki Aleksandra Bariatyńskiego – właściciela dóbr skierniewickich. Nazwał ją Sebadianą, gdyż była mądra jak Królowa Saba i piękna jak Diana.

Położenie obiektu

Obiekt położony w malowniczym parku nad rzeką na północ od Pałacu Arcybiskupów, przy torach kolejowych relacji Łowicz - Warszawa.

Dostępność

Pałac dostępny w godzinach pracy Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Źródła, informacje w Internecie

Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa, Pałacyk Myśliwski Sebadiany (1988) mgr inż. Ewa Murawska.

Właściciel, zarządzający

Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, Zakładu Roślin Ozdobnych.