Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. W roku 2001 zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opis

Kościół Pokoju w Jaworze (1 min)

„Kościół pokoju” znajduje się w Jaworze, budowany w bardzo podobny sposób w latach 1654–1656. Najwięcej uwagi zwracają w nim jednak czterokondygnacyjne loże. Warto zobaczyć także ołtarz, ambonę i błękitne sklepienie.

Kościół Pokoju w Jaworze z lotu ptaka (1 min)

 

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wirtualny spacer w 3D

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Data lub czas powstania

1656 r. (XVII w.)

Dokładna data powstania kościoła w Jaworze to lata 1654–1656.

Materiał budowlany

Obiekt drewniany – dąb.

Historia

„Kościoły pokoju” powstawały w okresie rywalizacji pomiędzy katolikami i protestantami (zakończonej wojną 30-letnią). Reformacja na Śląsku w swoim pierwszym etapie odnosiła zwycięstwo zyskując wsparcie także dostojników katolickich np. biskupów wrocławskich. Magistrat wrocławski przeszedł na stronę reformatorów w 1523 r., wielu kapłanów zmieniało wyznanie bez oporu. Jednak za księżmi nie zawsze szli parafianie, przez co rzecze wiernych pozostawało na marginesie społeczeństwa, do tego pozbawiano ich kościołów i klasztorów.

Pokój westfalski po wojnie 30-letniej przyniósł rozwiązania umożliwiające budowanie nowych protestanckich kościołów, które miały rozwiązać problem braku świątyń. Powstały wtedy na Śląsku trzy „kościoły pokoju” w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Inne kościoły – zwane „kościołami łaski” – powstały po rozejmie w Altranstadt, który zgodził się by protestanci zbudowali dla siebie kolejnych 6 świątyń. Jedna z nich znajduje się w Jeleniej Górze.

Forma ochrony prawnej

Wpis obiektu na światową listę dziedzicta UNESCO: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (K III, IV, VI / 2001).

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze, nr rej.: 900 z 1963-09-04
  • Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze – Cmentarz ewangelickiego, obecnie Park Pokoju, nr rej.: A/2433 z 2010-06-29
  • Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze – Pastorówka, nr rej.: A/1097 z 2008-12-31
  • Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze, nr rej.: 173/L z 1994-03-04

Położenie obiektu

Kościół położony jest Parku Pokoju w otoczeniu parku.

Źródła, informacje w Internecie

Dylewski A., Najpiękniejsze zabytki Polski, Warszawa 2004

Dokumenty