Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Mury dawnej twierdzy krzyżackiej majestatycznie i malowniczo górują nad Golubiem-Dobrzyniem. Zamek miał być połączeniem klasztoru i twierdzy. Prace nad wznoszeniem murowanej konstrukcji zamku zaczęły się około 1300 r.

Opis

Mury dawnej twierdzy krzyżackiej, zbudowanej z cegły na planie prostokąta. Mury są zwieńczone renesansową attyką, w narożach położone są wieżyczki, przed południowo-zachodnim narożnikiem zobaczyć można cylindryczną basztę. Druga baszta nie przetrwała do czasów obecnych.

Na terenie zamku można zwiedzać muzeum etnograficzne, dziedziniec, piwnice, palenisko hipokaustum, izbę tortur, końskie schody, loch głodowy, celę pokutniczą, refektarz, kaplicę, infirmerię oraz kapitularz.

Na zamku można również skorzystać z pokoi gościnnych zajmujących drugie piętro zamku oraz miejsc noclegowych oferowanych przez „Dom Turysty”.

W dawnych pomieszczeniach kuchennych zamku mieści się także restauracja.

Data lub czas powstania

XIV w.

Materiał budowlany

Obiekt murowany – cegła, kamień.

Historia

Zamek został wzniesiony z cegły w latach 1305–1311 w miejscu dawnego grodu drewnianego. Po 1422 roku przebudowano go dostawiając dwie wieże.

Ponownie przebudowany latach 1616–1623. Dodane zostały późnorenesansowe attyki i budynek na przedbramiu, który uległ zniszczeniu w czasie wojen szwedzkich. W 1867 silny wiatr zawalił częściowo attyki. W latach 1959–1967 zamek został odbudowany i odrestaurowany. Dodatkowe prace remontowe były również przeprowadzone po 2006 roku.

Po wojnie odbudowany i odrestaurowany w latach 1959–1967 oraz w trakcie kolejnych prac remontowych po roku 2006 roku.

Ciekawostki

W lipcu 1977 roku dyrektor i kasztelan zamku, historyk Zygmunt Kwiatkowski zainicjował zorganizowanie przez Oddział PTTK pierwszego nowożytnego turnieju rycerskiego. Pomysł okazał się na tyle popularny, że stał się cykliczną imprezą, komentowaną w mediach ogólnopolskich, a później także i zagranicznych. Kasztelan Zygmunt Kwiatkowski, inicjator ruchu rycerskiego został wpisany przez Kapitułę Rycerstwa Polskiego do Księgi Rycerstwa Polskiego pod numerem 1.

Zamek w Golubiu jest żywym obiektem prowadzącym oprócz działalności turystycznej także działalność kulturalną. Wśród wielu atrakcji można odnaleźć, m.in.:

  • „Golubski Hubertus”

Impreza gromadząca co roku myśliwych i miłośników koni. Głównym punktem programu jest gonitwa za lisem a także prezentacje oraz różne występy.

  • „Wielki Turniej Rycerski”

Pokazy walk rycerzy pieszych, strzelanie z łuku i kuszy historycznej bądź walka na miecze. Widzowie mogą także wziąć udział w rywalizacji w walkach rycerskich. Dodatkową atrakcją jest biesiada rycerska z możliwością skosztowania pieczonego prosiaka.

  • „Konkurs Krasomówczy”

  • Gra językowa pt. „Odgadnij moje imię...”

Organizowana wspólnie ze Szkołą Językową „Imagine” oraz wiele innych.

Forma ochrony prawnej

Obiekt wpisany do rejestru zabytków jako:

  • zamek, nr rej.: A-149/65 z 18.10.1934.
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, nr rej.: A-149/65 z 1934-10-18

Położenie obiektu

Położony jest w Golubskiej części miasta Golub-Dobrzyń na wzgórzu nad rzeką Drwęcą, 35 km od Torunia.

Dostępność

W sezonie od 1 maja do 30 września w godz. 9:00 do 19:00, poza sezonem od 1 października do 30 kwietnia w godz. 9:00 do 15:00.

Możliwość zwiedzania zamku nocą przy świetle pochodni dla grup zorganizowanych przy wcześniejszej rezerwacji.

Opis miejsc i pokoi

Liczba miejsc: 60

Liczba pokoi: 20

Pokoje gościnne: 12 pokoi (stylizowane meble, telewizor, Internet oraz łazienka), 24 miejsca noclegowe.

„Dom Turysty”: 8 pokoi, 36 miejsc noclegowych, łazienka na korytarzu.

Przedział cenowy

Cena od: 30.00

Cena do: 460.00

Pokoje gościnne: od 100 do 460 zł.

„Dom Turysty”: od 30 do 40.

Parking

Parking przy obiekcie.

Wyżywienie

Dania kuchni staropolskiej z elementami kuchni europejskiej.

Rabaty/zniżki

Zniżki 15 % dla członków PTTK. (pokoje gościnne).

Zniżki 1/3 ceny dla członków PTTK. („Dom Turysty”).