Kopalnia złota w Złotym Stoku

W położonym u podnóża Gór Złotych Złotym Stoku znajduje się Kopalnia Złota. Trasa jest bardzo atrakcyjna, niezapomniane wrażenie zostawia iluminowany podziemny wodospad.

Opis

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych znajdujących się w Regionie Kotliny Kłodzkiej, u podnóża Gór Złotych. Wydobywanie tego najcenniejszego kruszcu szacuje się już na X wiek i trwało nieprzerwanie do lat 60-tych XX wieku. Oprócz złota w sztolniach pozyskiwany był także arsen, który w XVIII wieku przynosił trzykrotni większe dochody.

Po zamknięciu kopalni w 1996 roku zostało utworzone Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, znane dziś pod nazwą Kopalnia Złota.

Data lub czas powstania

X w.

Historia

Pierwsze wzmianki o kopalni dokumentują czas jej powstania na X wiek, ale odkryte na początku XX wieku nowe odgałęzienia sztolni, przesuwają czas powstania do VII wieku. W 1483 roku Złoty Stok otrzymał tytuł Wolnego Miasta Górniczego, co przyczyniło się do intensywnego rozkwitu miejscowości, w tym rozbudowy kopalni. W 190 kopalniach wydobywano rocznie 60 kg złota, co stanowiło nawet 8% produkcji złota w całej Europie.

W XVIII wieku, gdy złoża złota zaczęły się wyczerpywać zaczęto na dużą skalę pozyskiwać arsen. W 1961 doszło do zamknięcia już nierentownej kopalni, doszło też wtedy do zniszczenia większości wyrobisk co uniemożliwia kontynuowanie eksploatacji. W 1996 roku zostały udostępnione dla turystów dwie sztolnie, pod nazwą Kopalnia Złota.

Rodzaj zbiorów, ekspozycji

W Kopalni Złota zostały udostępnione dwa fragmenty sztolni. „Sztolnia Gertruda” z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, oraz „Sztolnia Czarnej Górnej”, gdzie podziwiać można jedyny w Polsce i jeden z dwóch w Europie podziemny wodospad, liczący 8 metrów wysokości.

Atrakcje systematycznie są rozbudowywane, we wnętrzach kopalni umieszczono małe, ale humorystyczne Muzeum Przestróg i Apeli, oraz zakupiono górniczą kolejkę. Przewodnicy zachęcają do wybrania się na podziemny spływ łodzią, lub spróbowanie swoich sił w płukaniu złota. Obok Kopalni została otworzona ekspozycja Minerałów i historii Mennicy.

Ciekawostki

Ponoć wydobywane tutaj złoto pomogło sfinansować odkrywczą podróż Krzysztofa Kolumba do Indii, a pozyskiwanym tutaj arsenem na Wyspie Świętej Heleny systematycznie podtruwany był Napoleon.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Sztolnia Książęca w Złotym Stoku, nr rej.: 0/863 z 1964-04-17

Położenie obiektu

Kopalnia Złota znajduje się na ulicy Złotej 7, na południe od rynku w Złotym Stoku. Sama miejscowość położona jest u północnych podnóży Gór Złotych, w powiecie Ząbkowickim, woj. Dolnośląskie. Dojazd do kopalni ułatwiają licznie rozstawione po okolicy tablice informacyjne.

Dostępność

Kopalnia czynna codziennie:

  • sezon letni(1.IV - 31.X) od 9:00 do 18:00,
  • ostatnie wejście 17.30,
  • sezon zimowy (1 XI - 31 III) od 9:00 do 16:00,
  • ostatnie wejście 16.00.

Ceny biletów:

  • 15 zł normalny,
  • 12 zł ulgowy.

Źródła, informacje w Internecie

  • Dzikowska E., Groch i Kapusta. Południowy Zachód, Warszawa 2009;
  • Polska jest fajna, red. A. Wędrychowska, Turystyczny Atlas Samochodowy, Warszawa 2006;
  • www.kopalniazlota.pl/index.php/main.

Właściciel, zarządzający

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku.