Kutnowski obszar kulturowy

Obszar Kutnowski jest najdalej wysuniętym na północ regionem atrakcyjnym turystycznie w województwie Łódzkim. Warto zatrzymać się w Kutnie, Ożarowie, Krośniewicach i w licznych okolicznych zespołach dworskich.

Powierzchnia: 29 180 ha

Opis

Stolicą regionu jest Kutno, miasto liczące ponad 45 tysięcy mieszkańców. Legenda głosi, że miasto zostało założone przez Piotra z Kutnej Hory w 997 roku, który razem z bratem biskupa Wojciecha uciekł z Czech do Polski. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1301 roku, a prawa miejskie zyskuje w 1432 roku. W XVI wieku miasto zaczęło rozwijać się w handlu, kiedy to zaczęto organizować jarmarki św. Wawrzyńca. W XVIII wieku miasto przechodzi w ręce Zamoyskich. W 1748 roku powstaje pałacyk pocztowy króla Augusta III, zwany pałacem Saskim. XVIII i XIX wiek to okres burzliwej historii miasta, często zmieniają się jego właściciele i wybuchają liczne pożary. Mimo przeciwności losu Kutno jest jednym z większych miast w regionie, do rozwoju miasta przyczyniła się głównie budowa kolei z Warszawy do Poznania. Dziś miastu sprzyja centralne położenie oraz przecinające się w pobliżu główne szlaki transportowe. Do najcenniejszych obiektów w mieście należy układ urbanistyczny Starego Miasta, którego serce stanowi ulica Królewska, łącząca plac Piłsudskiego i plac Wolności (dawny Stary Rynek). W ratuszu z 1845 roku mieści się Muzeum Regionalne. W centrum warto obejrzeć kościół pw. św. Wawrzyńca. Pierwsza budowla sakralna powstała już w XIII wieku, w 1484 roku powstała gotycka świątynia, którą z powodu sporych zniszczeń postanowiono rozebrać w XIX wieku. Obecna świątynia powstała w 1886 roku w stylu neogotyckim. Posiada dwie charakterystyczne wieże, na jednej z nich umieszczono zegar. We wnętrzu znajduje się cenne renesansowe epitafium Stefana Suchodolskiego z 1536 roku, przeniesione z starszej budowli. W parku im. Wiosny Ludów znajduje się dawna kaplica grobowa Mniewskich zbudowana w XIX wieku. Dziś w jej wnętrzach znajduje się małe muzeum poświęcone Bitwie nad Bzurą. Do cennych obiektów w mieście zalicza się Pałac Pocztowy z XVIII wieku, w którym w 1812 roku zatrzymał się uciekający z Rosji Napoleon Bonaparte oraz pałace Izaaka Holcmana i Gierałty.

Najcenniejszym zabytkiem obszaru Kutnowskiego jest gotycki zamek w Oporowie, w mieście które posiadało prawa miejskie od XV do XVIII wieku. Zamek został zbudowany około 1440 roku przez arcybiskupa Władysława Oporowskiego. Jest to najlepiej zachowana średniowieczna warownia na terenach Polski, zbudowana na planie kwadratu, otoczona fosą. Obiekt składa się z domu mieszkalnego, wieży oraz baszty z kaplicą. Całość otoczona jest parkiem z XVII i XIX wieku. Od 1949 roku we wnętrzach mieści się muzeum prezentujące wnętrza szlacheckie. Nie daleko zamku stoi klasztor z kościołem pw. św. Marcina. Obiekt został ufundowany przez arcybiskupa Władysława Oporowskiego w 1453 roku i jest pierwszym klasztorem paulinów w kraju.

W zachodniej części regionu znajdują się Krośniewice, druga co do wielkości miejscowość w obszarze Kutnowskim, licząca nie całe 5 tysięcy mieszkańców. Od XIV wieku do 1870 roku Krośniewice posiadały prawa miejskie i przywilej organizowania w poniedziałki jarmarków. Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne zabytki z dawnej historii miasta. Najcenniejszym zabytkiem jest pierwszy murowany budynek, dawny zajazd. Dziś we wnętrzach mieści się Państwowe Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego, miłośnika i kolekcjonera dzieł i pamiątek po znanych polakach. Muzeum posiada bogaty zbiór rzeczy po Władysławie Sikorskim oraz jedną z większych kolekcji miniatur i grafik w kraju. W mieście znajduje się także neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1872 roku oraz zespół pałacowy Rembielińskich z drugiej połowy XIX wieku. W Krośniewicach znajduje się też węzeł kolejki wąskotorowej (łącznie 160 km torów) z zabytkowym dworcem. W planach jest przywrócenie połączeń kolejowych w celach turystycznych.

Obszar Kutnowski posiada liczne założenia pałacowe i dworskie. Godnym polecenia jest zespół pałacowy Malinie. Został wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Prezentuje on styl manierystyczno-klasycystyczny. Dookoła pałacu rozpościera się park krajobrazowy. Warto zatrzymać się też w Sójkach, gdzie stoi pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku neogotycki dwór rodziny Ciecheckich. Wiele dworów i pałaców jest dziś w rękach prywatnych, bądź podupadły w ruinę.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Obszar Kutnowski posiada słabo rozwiniętą bazę turystyczną, nie znajdują się tu żadne rekreacyjne zbiorniki wodne, ani rzeki. Region ściśle związany jest z rolnictwem.

Warto wiedzieć, że w Kutnie znajduje się Europejskie Centrum Małej Ligii Baseballowej do której należy 55 krajów z Europy, Azji i Afryki. Na 17 hektarowym kompleksie sportowym rozgrywane są liczne międzynarodowe zawody baseballowe.

Przez obszar przebiega Grunwaldzki Szlak Samochodowy oraz Romański Szlak Samochodowy odcinek z Łęczycy do Torunia.

Lokale gastronomiczne i noclegowe możemy znaleźć w Kutnie, oraz wzdłuż dróg krajowych nr 1 i nr 2.