Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Impreza poświęcona kulturom starożytnym i średniowiecznym. Na terenie wioski archeologicznej w Biskupinie odbywa się szereg warsztatów i pokazów wiernie oddających życie i obrzędy dawnych ludów.

Opis

W Biskupinie znajduje się osada z czasów wczesnego średniowiecza. Aby przybliżyć kulturę i życie ludzi  dawnych czasów co roku na terenie osady organizowany jest festyn archeologiczny. Festyn trwa tydzień i odbywa się w drugiej połowie września. Odwiedzając Biskupin w tym czasie możemy przenieść się do prawdziwej dawnej osady z wszystkimi jej cechami i mieszkańcami. Wizyta na festynie to fascynująca i żywa lekcja historii.

Każdy kolejny festyn poświęcony jest innemu obszarowi kulturowemu i okresowi historycznemu. Organizatorzy stawiają sobie za cel przybliżenie życia codziennego i obrzędów dawnych ludów. W ostatnich latach tematami festynu były między innymi: Ruś, Japonia Samurajów oraz Bałtowie. Podczas festynu można poznać specyfikę takich zajęć jak garncarstwo, zielarstwo, tkactwo czy wyrób biżuterii. Podczas festynu można nie tylko obejrzeć dane zajęcie, ale samemu wykonać biżuterię lub upiec chleb. Wszystkiemu towarzyszą tańce i śpiewy z epoki.


Pierwszy Festyn Archeologiczny w Biskupinie „Człowiek i środowisko” zorganizowano w 1995 roku, jego pomysłodawcą był dr Aleksandrem Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ogromne zainteresowanie festynem zachęciło organizatorów do kontynuowania działalności po dziś dzień.

Każdy następny festyn nosił inne motto – „Między nami barbarzyńcami”, „Kobieta i mężczyzna w przeszłości”, „Berło, miecz, sakiewka”, „W poszukiwaniu minionego czasu”, „Wielkie odkrycia i wynalazki”, „W cieniu piramid”, „Od Popiela do Piasta”, „Indian Summer” i „Celtowie – lud Europy”. Z roku na rok festyn był rozbudowywany i urozmaicany, przez co przedsięwzięcie to stało się wydarzeniem kulturalnym o europejskiej randze. Od czasu drugiego festynu wydawana jest codziennie „Gazeta Biskupińska”. Wśród wykonawców zobaczyć można gości z Litwy, Niemiec, Anglii, Białorusi, Czech, Węgier. Byli też wykonawcy z Egiptu i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, propagując dorobek innych kultur i tradycji. Festyny w Biskupinie zgromadziły ogromną liczbę gości. Festyn „Celtowie – lud Europy”, zgromadził rekordową liczbę ponad 90 tysięcy uczestników. Po wstąpieniu polski do Unii Europejskiej w 2004 r., jubileuszowy, X Festyn Archeologiczny, poświęcony był Celtom ich wpływom na kulturę niemal całego starego kontynentu. Festyn w 2009 roku, „Polak, Węgier – dwa bratanki”, miał na celu promocję bogatej kultury średniowiecza i renesansu Węgier. Celem festynu z 2010 roku, „Ruś znana i nieznana”, było przybliżenie Polakom dorobku cywilizacji średniowiecza Słowian Wschodnich.

Data lub czas powstania

Festyn organizowany jest od 1995 r.

Położenie obiektu

Festyn odbywa się na terenie muzeum i rezerwatu archeologicznego w Biskupinie.

Dostępność

Wstęp płatny.

Parking

Wokół obiektu.