Kolorowe jeziorka
Opis
Kolorowe Jeziorka to niewielka atrakcja, ale za to unikatowa na skale europejską. W okolicach wsi Wieściszowiece w latach 1785-1925 znajdowała się kopalnia wyrobiskowa pirytu, który następnie przerabiany był na kwas siarkowy w niedalekich Płoszowie (dziś część Ciechanowic). Tutejsze podłoże geologicznie jest bardzo zróżnicowane. Zbudowane jest ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego – amfibolitów, łupków aktynolitowych, serycytowo-chlorytowych, serycytowo-chlorytowo-kwarcowych, kwarcowo-albitowo-chlorytowych i innych. Stąd po zaniechaniu wydobycia, woda zalała wyrobiska i w zależności od skał, a zwłaszcza ich składu chemicznego, zabarwiła się na różne kolory. Barwa wody zalezy także od warunków atmosferycznych, zwłaszcza od natężenie słońca i kąta padania jego promieni.
Obecnie wyróżnia się cztery różne jeziorka. Od strony wsi Wieściszowiece znajdują się parkingi samochodowe, aby odwiedzić jeziorka wystarczy udać się wzdłuż zielonego szlaku pieszego, który prowadzi na najbliższy szczyt Wielką Kopę (871 m. n.p.m.).
Żółte Jeziorko — jest to najmłodsze jeziorko, które jeszcze pod koniec XX w. nie było zalane, obecnie zdarza się, że przy dużych suszach zdarza się, że niecka jeziorka jest sucha. Za barwę żółtą odpowiedzialne są związki miedzi.
Purpurowe Jeziorko — znajduje się w miejscu największego i najstarszego wyrobiska "Nadzieja". Wypełnia go woda o kolorze purpury. Barwę tą zawdzięcza znajdującym się tu związkom siarki, stąd odczuwalny jest specyficzny zapach wody, a także pobliskich hałd piasku. Jest to chyba najbardziej widowiskowe jeziorko, jego linia brzegowa jest mocno zróżnicowana. Znajdują się tu także wychodne skał zbudowanych z łupków łyszczykowych, które dzięki znajdującym się w nich pirycie srebrzą się w słońcu.
Błękitne Jeziorko — powstało na terenie wyrobiska "Nowe Szczęście". Swoją barwę zawdzięcza także związkom miedzi. W przeciwieństwie do purpurowego jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. Barwa wody jest bardzo podatna na promienie słoneczne, stąd też zwane jest także lazurowym, czy zielonym. Jest to też najgłębsze z jezior, liczy 20 m głębokości.
Zielone Jeziorko — jest to najwyżej położone wyrobisko o nazwie "Gustaw". Jest też najmniejsze, z czego bardzo rzadko zalewane jest wodą. Aby cieszyć się jego widokiem, należy udać się po długotrwałych, bądź bardzo intensywnych opadach deszczu. Barwa zielona związana jest tu z znajdującą się w niecce roślinnością. Po intensywnych opadach woda rozpuszczając związki miedzi posiada kolor grafitowy, stąd nazywane jest także jeziorkiem czarnym.