Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko jest największą atrakcją turystyczną regionu. W miejscu gdzie została wzniesiona kiedyś stał zamek i fortyfikacje zbudowane przez Austriaków. Dzisiejszy wygląd obiektu to zasługa Prusaków, którzy przebudowali Twierdzę w XVIII wieku.

Opis

Twierdza Kłodzko – wejdź do historii

W 1960 roku Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. W towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur turyści mają szansę zdobyć ostateczny punkt obrony Twierdzy czyli donjon.

Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Śmiałkowie pod czujnym okiem pruskiego żołnierza będą mieli okazję przejść błyskawiczne przeszkolenia artyleryjskie przy jednaj z naszych armat.

Najodważniejszych (i tych mniej odważnych również) zapraszamy do naszych podziemi zwanych popularnie labiryntami. Tam czeka na Państwa do przejścia ponad kilometr z kilku kilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy.

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.

Czas zwiedzania:

część górna i podziemne labirynty około 2,5 godziny 

  • część górna około 1,5 godziny 
  • podziemne labirynty około 1 godziny 

Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut.

Godziny otwarcia:

  • listopad - marzec w godz. 9:00 - 15:00 

Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia twierdzy i labiryntu o godzinie 14.00, po godzinie 14.00 zwiedzanie tylko jednej części obiektu. O godzinie 16.00 zamknięcie bram Twierdzy.

  • kwiecień - październik w godz. 9:00 - 18:00 

Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia twierdzy i labiryntu o godzinie 17.00, po godziny 17.00 zwiedzanie tylko jednej części obiektu. O godzinie 19.00 zamknięcie bram Twierdzy.

W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C. (Zalecany strój sportowy).
Do podziemnych labiryntów mogą wejść dzieci od 5 roku życia. Na obiekcie obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt!

 

Kłodzko z lotu ptaka (1 min)


W 1960 roku Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. W towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur turyści mają szansę zdobyć ostateczny punkt obrony Twierdzy czyli donjon.

Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Śmiałkowie pod czujnym okiem pruskiego żołnierza będą mieli okazję przejść błyskawiczne przeszkolenia artyleryjskie przy jednaj z naszych armat.

Najodważniejszych (i tych mniej odważnych również) zapraszamy do naszych podziemi zwanych popularnie labiryntami. Tam czeka na Państwa do przejścia ponad kilometr z kilku kilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminerskich rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy.

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Czas zwiedzania: część górna i podziemne labirynty około 2,5 godziny część górna około 1,5 godziny podziemne labirynty około 1 godziny Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. Godziny otwarcia: listopad - marzec w godz. 9:00 - 15:00 Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia twierdzy i labiryntu o godzinie 14.00, po godzinie 14.00 zwiedzanie tylko jednej części obiektu. O godzinie 16.00 zamknięcie bram Twierdzy. kwiecień - październik w godz. 9:00 - 18:00 Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia twierdzy i labiryntu o godzinie 17.00, po godziny 17.00 zwiedzanie tylko jednej części obiektu. O godzinie 19.00 zamknięcie bram Twierdzy. W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C. (Zalecany strój sportowy). Do podziemnych labiryntów mogą wejść dzieci od 5 roku życia. Na obiekcie obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt!

 

Data lub czas powstania

XVII w.

Kolejne rozbudowy XVIII.

Materiał budowlany

Obiekt murowany – cegła, kamień.

Historia

Pierwsze zabudowania obronne na wzgórzu fortecznym pochodzą z X w. i zapisane zostały w kronikach Komasy, czeskiego kronikarza. W XII w. czeski książę Sobiesław podbił gród i zbudował tu zamek, a w XIV w. powstaje tu okazała rezydencja hrabstwa Kłodzkiego z kościołem pw. św. Wacława i św. Marcina. W XVI w. dobudowano zamek średni i niższy i połączono go z fortyfikacjami miejskimi tworząc jeden system obronny. Od 1622 r., kiedy to Habsburgowie zawładnęli ziemią kłodzką rozpoczęła się przebudowa wzgórza w duchu architektury fortecznej. Rozebrano wtedy kościół, powstały pierwsze bastiony i kurtyny. Dobudowano też reweliny i fosę. W połowie XVIII w. twierdze przejęli Prusacy, którzy kontynuowali rozbudowę twierdzy. Po wojnach śląskich wzmocniono rozbudowę fortyfikacji. Rozebrano ostatecznie zamek i kaplicę, a na jego miejsce zbudowano donżon. Przez XVIII i XIX w. w twierdzy znajdowało się także więzienie. W czasie II wojny światowej twierdza pełniła filię obozu Gross-Rossen.

W latach 60. XX w. twierdza uznana została za zabytek i udostępniona turystom.

Ciekawostki

Od 2006 roku na twierdzy organizowane są Dni Twierdzy Kłodzkiej, podczas których odbywają się m.in. rekonstrukcje historyczne.

Na Twierdzy kręcone były sceny do popularnego serialu "Czterej pancerni i pies".

Istnieje hipoteza, że w czasie II wojny światowej w murach Twierdzy zostały ukryte cenne depozyty przez wycofujących się nazistów.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół twierdzy w Kłodzku – Cytadela, nr rej.: 135/691 z 1960-05-10
  • Zespół twierdzy w Kłodzku – Fort Owcza Góra, nr rej.: 143/A/O2/1-17 z 2002-12-02

Parking

Klientom indywidualnym polecamy parking przy ulicy Zofii Stryjeńskiej oraz umiejscowiony tuż przy Twierdzy parking przy ulicy Czeskiej.

 

Dla Szkół i Firm (Darmowy parking dla autobusów):

Na terenie Twierdzy znajduję się  bezpłatny parking dla autokarów. Grupę należy wysadzić na przystanku na ulicy Traugutta (wjazd od ulicy Noworudzkiej), lub na Dworcu Głównym PKS.

Po wysadzeniu grupy kierowca przejeżdża na parking dla autokarów na terenie Twierdzy (50˚26’N, 16˚39’E).