Fabryka Porcelany „Porcelana Śląska” w Katowicach

Założona w latach 20. XX w. fabryka porcelany słynęła ze swoich pięknych porcelanowych wyrobów już w czasach międzywojennych. Dzisiaj z powodzeniem wytwarza produkty cieszące się wielką popularnością w Polsce i Europie.

Opis

Fabryka Porcelany, znana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, rozpoczęła swoją działalność od produkcji naczyń użytkowych oraz porcelany technicznej i laboratoryjnej. Profil ten zmienił się w połowie lat 40. XX w., kiedy to wiodącym produktem zakładu stała się porcelana stołowa. W fabryce produkowano praktycznie wszystko, co tylko można sobie wymarzyć: serwisy obiadowe, kawowe, do herbaty, komplety składające się z wielu zestawów, komplety na produkty sypkie i przyprawy, pojedyncze naczynia, np. kosze na chleb lub kruche ciasteczka, rzadko spotykane naczynia do podgrzewania dań, a także zestawy okolicznościowe, które w zależności od potrzeb składały się z różnej liczby naczyń oraz galanterię dekoracyjną.

Plastycy współpracujący z firmą stworzyli wiele niepowtarzalnych wzorów, kładąc szczególny nacisk na piękno, elegancje i harmonię. Kontrakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych pozwolił porcelanie z Bogucic zaistnieć na stołach wszystkich polskich placówek dyplomatycznych. Co ciekawe, porcelana z Katowic nie po raz pierwszy trafiła na stoły dyplomatów – już w okresie międzywojennym polskie placówki dyplomatyczne były zaopatrywane przez fabrykę Giesche. Ciekawostką może być również fakt, iż śląska porcelana „gra” w wielu polskich serialach i filmach.

Data lub czas powstania

XX w.

„Porcelana Śląska” powstała w latach 20. XX w.

Materiał budowlany

Budynki murowane – cegła.

Historia

Mury fabryki w przemysłowej części Katowic na pograniczu dzielnicy Zawodzie i Bogucice powstały w latach 80. XIX w. Pierwsza produkcja porcelany ruszyła w 1925 r. w fabryce należącej do koncernu „Giesche”. Georg Giesche stworzył tę fabrykę na bazie innych istniejących zakładów m.in. szopienickiej „Elektroporcelany”, która została założona przez braci: Ryszarda i Józefa Czudayów w 1922 r. jako pierwsza na Górnym Śląsku niewielka fabryka porcelany. Jej dyrektorem został Ryszard Czuday, on też prowadził budowę nowej fabryki i zajął się adaptacją budynków na zakupionym terenie po byłej wytwórni pasz w Bogucicach. Udziałowcami w spółce w tym okresie byli bracia Czuday (49%) i „Giesche” SA (51%) w Katowicach. W 1926 r. nowym udziałowcem firmy został amerykański koncern Harrimana. Kapitał, jakim zasilił spółkę, został przeznaczony przede wszystkim na rozbudowę i unowocześnienie fabryki. Dokonano też wiele zmian organizacyjnych. W następstwie tych wydarzeń dyrektor Czuday odszedł z firmy i założył własną wytwórnię porcelany pod nazwą „Czuday” na terenie dawnej huty cynku w Bykowinie. Wobec powyższego nazwa wytwórni w Bogucicach uległa zmianie, a mianowicie skrócono ją o człon „dawniej Czuday” i brzmiała: „Giesche” Fabryka Porcelany SA (Giesche Porzellanfabrik AG).

Przez cały okres międzywojenny fabryka należała do wiodących producentów w branży, prężnie konkurując z fabrykami w Ćmielowie i Chodzieży, a także z importowanymi wyrobami z Dolnego Śląska znajdujących się wtedy na obszarze Niemiec.

Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana i przekształcona w Zakłady Porcelany „Bogucice”, które istniały do 1993 r. W tym też czasie zniszczono ok. 85% infrastruktury intelektualnej fabryki (modele, fasony, rysunki techniczne i modelarskie), zastępując ją nową infrastrukturą. W 1994 r. z uwagi na trudności finansowe, fabryka została zamknięta. Produkcję przejęła spółka Porcelana Śląska Sp. z o.o. i prowadziła ją w latach 2005–2008. Uruchomienie produkcji przez „Porcelaną Śląską” było poprzedzone remontami i modernizacją procesu technologicznego. W kolejnych latach wprowadzano nowe technologie prasowania wyrobów i wypału.

Dziś fabryka zarządzana jest przez firmę BGH Network SA. Nie wytwarza już samej porcelany, a jedynie ją zdobi, tworząc piękne kolekcje wyrobów odzwierciedlających najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, które zyskują uznanie wśród nabywców w kraju i poza jego granicami.

Położenie obiektu

Fabryka Porcelany jest położona przy ulicy Porcelanowej na terenie Katowic-Bogucic.

Dostępność

Obiekty fabryki porcelany nie są obecnie udostępnione do zwiedzania. Przy fabryce działa jednak salon firmowy, w którym zakupić można tutejsze wyroby. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 17:00 oraz w soboty w godz. od 9:00 do 14:00.

Źródła, informacje w Internecie

www.porcelanaslaska.pl

Dokumenty