Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” w Bytomiu

Działająca w ramach Bytomskiego Centrum Kultury „Kronika” zajmuje się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami społecznymi, edukacją, teatrem, filmem, turystyką, designem i architekturą.

Opis

Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” jest instytucją Miasta Bytomia i działa w strukturach organizacyjnych Bytomskiego Centrum Kultury jako jego placówka filialna. Siedzibą „Kroniki” jest zabytkowa kamienica położona w sercu miasta, czyli na bytomskim Rynku.
Niezwykle ciekawy i wielopłaszczyznowy program Centrum realizuje poprzez wystawy, projekty w przestrzeni publicznej, wycieczki (w tym w ramach unikalnego projektu „Made in Bytom”), eksperymentalne cykle muzyczne, publikacje i wydawnictwa artystyczne, warsztaty, dyskusje, wykłady i działalność popularyzatorską. Strategicznym miejscem w instytucji jest tzw. meeting room, przestrzeń łącząca funkcje sceny muzycznej, chill-out roomu, czytelni i sali projekcyjnej, którą co roku projektuje inny artysta. Odzwierciedla to taktykę instytucji poszukującej nowej, elastycznej formuły działania, w oparciu o multidyscyplinarne możliwości. „Kronika” organizuje także pobyty rezydencyjne dla artystów i kuratorów, którzy podczas kilkutygodniowych pobytów na Śląsku tworzą projekty odnoszące się do specyfiki regionu i jego aktualnej problematyki społeczno-kulturalnej. Centrum prowadzi także stałą działalność edukacyjną, wypożyczalnię rowerów oraz jedyną na Śląsku księgarnię artystyczną. Jednym z jej ważniejszych projektów, skierowanych do dzieci i młodzieży, jest świetlica sztuki. Jej podstawowym założeniem jest stworzenie dla nich alternatywnej przestrzeni, ukazanie pozytywnych motywacji i możliwości rozwoju. W ramach zajęć odbywają się warsztaty aktywności twórczej, m.in.: plastyczne, teatralne i filmowe, rozwijające dziecięcą wrażliwość i umiejętności, dziecięce rezydencje artystyczne, a także wspólne wycieczki do instytucji kulturalnych. Ich celem jest nie tylko zetknięcie się przez dzieci z różnorodnymi zjawiskami artystycznymi, ale także zachęcenie do ich poznania i świadomego odbioru. Warsztaty prowadzone są w zamkniętych przestrzeniach galerii, ale także w przeróżnych znanych i nieznanych zakamarkach Bytomia (park, podwórka, hałdy, basen, stadion, obiekty postindustrialne). Co ważne, od 2009 r. zajęcia w świetlicy prowadzą także wolontariusze z różnych krajów, m.in. Francji, Łotwy, USA, Armenii i Wielkiej Brytanii.
W swojej pracy „Kronika” współpracuje z artystami, kuratorami i ośrodkami sztuki w Polsce i za granicą, m.in. Kunstverein w Wolfsburgu, Fundacją Galerii „Foksal” w Warszawie, Press to Exit Project Space w Skopje, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Studiami Kuratorskimi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Na sam koniec warto słów kilka wspomnieć o Bytomskim Centrum Kultury, którego „Kronika” jest filią. BCK jest gminną instytucją kultury. Obszarem jego działania jest Bytom i jego okolice. Zgodnie ze statutem, cele BCK obejmują tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury, wspieranie oraz promocję edukacji kulturalnej i inicjatyw kulturalnych w mieście. To, co wyróżnia działalność BCK na tle innych instytucji kultury, to przede wszystkim realizacja wielu ciekawych, wręcz wizjonerskich projektów, nastawionych na odrodzenie się poprzemysłowego Bytomia przez przemyślaną aktywność jego mieszkańców w szeroko rozumianym sektorze kultury. Dlatego też BCK stara się integrować inicjatywy oddolne, łączyć działalność kulturalną z działalnością lokalnego biznesu, a także na bieżąco monitorować sytuację w regionie dzięki prowadzeniu szerokich badań z renowowanymi uczelniami wyższymi.

Data lub czas powstania

XX w.

Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” powstało w 1991 r. W 2006 r. gruntowanie została wyremontowana siedziba placówki.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Forma ochrony prawnej

Kamienica będąca siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. A/127/04 z 24.10.2004 r.

Położenie obiektu

„Kronika” mieści się w jednej z najpiękniejszych bytomskich kamienic położonych na staromiejskim Rynku.

Dostępność

Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” jest miejscem ogólnodostępnym, czynnym od wtorku do czwartku w godz. od 11:00 do 18:00, w piątki w godz. od 14:00 do 20:00 oraz w soboty w godz. od 11:00 do 15:00.

Źródła, informacje w Internecie

www.kronika.org.pl
www.becek.pl

Dokumenty