Chorzowskie Centrum Kultury w Chorzowie

Historia ChCK sięga lat 20. XX w., kiedy to mieszkańcy Chorzowa za własne pieniądze zbudowali teatr, aby podkreślić polskość miasta w odradzającej się Polsce. Oficjalne otwarcie obecnej placówki nastąpiło w 2008 r. koncertem „Chorzowianie – Chorzowianom”.

Opis

Chorzowskie Centrum Kultury jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Miasto Chorzów, a której działalność polega na upowszechnieniu i ochronie kultury. Zgodnie ze statutem, do podstawowych zadań placówki należy:

  1. programowanie, organizowanie i realizowanie działań w zakresie upowszechniania kultury;
  2. rozpoznawanie i rozbudzenie zainteresowań i potrzeb kulturalnych;
  3. kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze;
  4. tworzenie warunków dla łączenia wartości kultury polskiej z kulturą innych krajów;
  5. wspieranie działań na rzecz ochrony dóbr kultury, szczególnie kultury materialnej regionu;
  6. promocja kultury i sztuki.

Zadanie te są realizowane przede wszystkim poprzez organizowanie: zespołowego uczestnictwa w kulturze, różnorodnych form edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, form indywidualnej aktywności kulturalnej, imprez kulturalnych, różnorodnych form edukacji pozaszkolnej oraz wystaw.
Centrum Kultury prowadzi oddział pod nazwą „Starochorzowski Dom Kultury”. W jego strukturach działa także Miejska Galeria Sztuki „MM”.
W ramach Chorzowskiego Centrum Kultury prowadzone są stałe zajęcia muzyczne, teatralne, taneczne, plastyczne i komputerowe. Działa tutaj Akademia Jogi i Terapii Ruchem oraz Studio Tańca Współczesnego „Tendi”. Swoje próby mają funkcjonujące przy Centrum zespoły, m.in. chórek dziecięcy „Dziamble”, chór mieszany „Lutnia”, orkiestra rozrywkowo-koncertowa „Darek – Band” i teatrzyk muzyczny „Brzdąc”.
Chorzowskie Centrum Kultury jest ponadto organizatorem wielu miejskich imprez, zarówno tych o zasięgu lokalnym, jak i regionalnym. Od lat prowadzi także działalność festiwalową, m.in. poprzez Chorzowski Festiwal Przedszkolaków „Bobas”, Międzynarodowy Festiwal Stróżów Poranka, Festiwal Młodych Talentów im. Mirka Breguły, a także liczne konkursy.
Jeżeli chodzi o zaplecze placówki, warto podkreślić, iż dysponuje ono profesjonalną salą widowiskowo-teatralną.

Data lub czas powstania

XX w.

Historia Chorzowskiego Centrum Kultury sięga lat 20. XX w., ale placówka rozpoczęła funkcjonowanie pod obecną nazwą dopiero w 2008 r.

Historia

Chorzowskie Centrum Kultury powstało w latach 1927–1934 wraz z wybudowaniem teatru wg projektu Stanisława Michejdy i Lucjana Sikorskiego, który miał symbolizować polskość miasta w odradzającej się Polsce. Dom Ludowy, bo taką właśnie nazwę nosiła wówczas placówka, oprócz sali teatralnej i gimnastycznej, miał mieścić sale zebrań, odczytowe, bibliotekę oraz czytelnię. Salę teatralną oddano do użytku już w 1934 r., a w pięć lat później gotowe było lewe skrzydło budynku, w którym swoje miejsce znalazła biblioteka z czytelnią i Miejski Ośrodek Oświatowy.  
Chorzowski teatr był przez wiele lat kolebką kulturalną miasta. Dom Ludowy działał z prawdziwym rozmachem, organizowano tu liczne spektakle, akademie okolicznościowe i zebrania. Na jego deskach regularnie występowali artyści Teatru Polskiego z Katowic i dawnej Opery Katowickiej z siedzibą w Bytomiu. Występowały tu takie gwiazdy, jak: Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Szczepcio i Toncio czy Ada Sari.
Działania wojenne nie zniszczyły dzieła Chorzowian i po ich zakończeniu utworzono tutaj Miejski Dom Kultury i Bibliotekę Miejską. Z czasem powołano Miejski Dom Kultury „Teatr Miejski”, w którym swoją drugą siedzibę znalazła gliwicka operetka. Odbywały się tu też liczne przedsięwzięcia impresaryjne.
W oparciu o decyzję Architekta Miejskiego w 1988 r. teatr został zamknięty do czasu wykonania generalnego remontu i dostosowania budynku do wymagań ochrony przeciwpożarowej. Z powodu braku środków przebudowę teatru przerwano na pocz. lat 90. W holu budynku działała jedynie Galeria Miejska „MM”, którą otwarto w marcu 2000 r. Zamknięcie teatru nie zakłóciło funkcjonowania lewego skrzydła budynku, gdzie mieściły się m.in. przez pierwsze lata swojego istnienia „Goniec Górnośląski”, Tygodnik „Chorzowianin”, a także księgarnia im. Karola Miarki i Biblioteka Publiczna. Znalazły tu też swoje siedziby stowarzyszenia, organizacje społeczne, a także firmy prywatne.

W 1998 r. Komisja Kultury Rady Miasta opracowała „Program polityki kulturalnej dla miasta Chorzowa”, w którym ważną rolę wyznaczono Chorzowskiemu Centrum Kultury. W 2000 r. Rada Miejska podjęła uchwałę o wieloletniej inwestycji, przewidującej remont odtworzeniowy budynku przy ulicy Sienkiewicza 3. Rok później powstał projekt budowlano-wykonawczy.
Otwarcie wyremontowanej i unowocześnionej placówki nastąpiło w styczniu 2008 r. koncertem „Chorzowianie – Chorzowianom”.

Położenie obiektu

Siedziba Chorzowskiego Centrum Kultury mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Sienkiewicza.

Dostępność

Chorzowskie Centrum Kultury jest placówką ogólnodostępną. Informacje na temat odbywających się w nim zajęć można znaleźć na stronie internetowej.

Źródła, informacje w Internecie

Statut Chorzowskiego Centrum Kultury

chck.bip.chorzow.eu
www.chck.pl

Dokumenty