Filharmonia Częstochowska w Częstochowie

Mieszcząca się w budynku wzniesionym na fundamentach starej synagogi filharmonia jest miejscem, w którym odbywają się koncerty orkiestry symfonicznej. Instytucja organizuje także wiele imprez, m.in. Międzynarodowy Festiwal Wiolinistyczny im. Hubermana.

Opis

Filharmonia Częstochowska jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Częstochowa. Zgodnie ze statutem, cele jej działalności obejmują:

  • prezentację wartościowych form muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, polskiej i zagranicznej;
  • edukację muzyczną umożliwiającą przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego odbioru muzyki we wszystkich jej gatunkach;
  • promocję współczesnej twórczości muzycznej polskiej i zagranicznej;
  • rozpoznanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb w dziedzinie kultury muzycznej;
  • współpracę ze szkolnictwem muzycznym oraz społecznym ruchem kulturalnym na rzecz rozwoju kultury muzycznej;
  • promocję miasta Częstochowy poprzez działania w dziedzinie kultury muzycznej.

Realizując swoje statutowe cele, filharmonia organizuje bardzo dużą ilość koncertów, w zróżnicowanych formach, obejmujących wszystkie gatunki muzyczne, od dzieł oratoryjno-kantatowych poprzez symfoniczne, popularne i rozrywkowe do koncertów kameralnych i recitali. W jej ramach funkcjonują instrumentalne zespoły kameralne złożone z muzyków orkiestry. Dużą liczbę koncertów stanowią już od dawna koncerty dla dzieci i młodzieży, zarówno symfoniczne jak i kameralne, odbywające się nie tylko w siedzibie zespołu, ale również w wielu miejscowościach województwa. Z myślą o najmłodszych organizowane są także „Niedzielne Poranki Symfoniczne” oraz koncerty w ramach cyklu „Szkoła na Parnasie”.

Orkiestra koncertowała w wielu miejscowościach w kraju, biorąc udział w licznych festiwalach. Odbyła również wiele podróży zagranicznych, m.in. do Bułgarii, Czechosłowacji, Włoch, Francji i Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Holandii, Szwecji i Korei Południowej.

Ważnym elementem działalności filharmonii jest organizacja i współorganizacja imprez, do których należą: Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hermana i Jazz Spring Częstochowa. Orkiestra niejednokrotnie zapewniała także oprawę muzyczną imprezom o zasięgu międzynarodowym, w tym: Kongresowi Mariologicznemu (1990 r.), Światowemu Kongresowi Polonii Medycznej (1991 r.), oraz Światowemu Dniu Młodzieży z udziałem papieża Jana Pawła ll (1991 r.).

Data lub czas powstania

XX w.

Częstochowska Filharmonia powstała w 1945 r. Od 1965 r. orkiestra posiada swoją obecną siedzibę.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Historia

Filharmonia Częstochowska rozpoczęła swoją działalność w 1945 r. koncertem inauguracyjnym, który odbył się w marcu tego roku w Teatrze Miejskim. Przez kolejnych 20 lat jej siedzibą był dom przy ulicy Dąbrowskiego 16. Już w 1954 r. podjęto jednak starania o budowę sali koncertowej. W 1965 r. filharmonia otrzymała swoją nową siedzibę pn. „Dom Kultury Filharmonia”, w której mieści się do dnia dzisiejszego. Odtąd do Częstochowy chętniej przyjeżdżali wybitni dyrygenci i soliści, występowały także zespoły zagraniczne, m.in.: Lozańska Orkiestra Kameralna czy Moskiewska Orkiestra Symfoniczna. Poza tradycyjnymi formami koncertów symfonicznych, kameralnych i szkolnych, orkiestra stała się gospodarzem i organizatorem trzech festiwali: Polskiego Festiwalu Skrzypcowego, Ogólnopolskiego Festiwalu Jeunesses Musicales „Pro Musica” i Festiwalu Muzyki Młodzieżowej. Dwa pierwsze przez wiele lat były kontynuowane.

Po utworzeniu w 1976 r. województwa częstochowskiego, orkiestra zyskała rangę filharmonii. W 1984 r. został powołany do życia nowy festiwal – „Ars Chori”, którego miejsce w 1991 r. zajął Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” (obecnie organizowany przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”). Na przełomie wieków powstały kolejne imprezy: Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana oraz Częstochowskie Spotkania Gitarowe. W ramach poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty repertuarowej, w latach 1998–2002 przy Filharmonii Częstochowskiej działała Scena Operowo-Operetkowa, w ramach której odbyły się premiery m.in.: G. Donizettiego „Don Pasquale”, S. Moniuszki „Straszny dwór” i „Halka”, W. A. Mozarta „Wesela Figara”. Natomiast w 2001 r. pod nazwą „Scena eksperyment” odbyła się premiera „Panny Julii” A. Strindberga, w której zostały połączone dwa rodzaje sztuki: teatr i muzyka.

Od marca 2010 dotychczasowy gmach Filharmonii Częstochowskiej jest modernizowany i rozbudowywany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Położenie obiektu

Siedziba Filharmonii Częstochowskiej mieści się przy ulicy Wilsona. Obecnie jednak, z uwagi na trwające prace remontowe, instytucja znajduje się w tymczasowej siedzibie w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Legionów.

Dostępność

Placówka jest instytucją ogólnodostępną. Jej repertuar bieżący znajduje się na stronie internetowej.

Źródła, informacje w Internecie

Statut Filharmonii Częstochowskiej w Częstochowie

www.filharmonia.bip.czestochowa.pl

Archiwum wg daty wydarzenia

Dokumenty