Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach

Działająca od 1969 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach jest najstarszą instytucją kulturalną w gminie. Poza działalnością biblioteczną, organizuje również konkursy, spotkania, zajęcia edukacyjne. Posiada trzy filie: w Dąbiu, Strzyżowicach i Sarnowie.

Opis

Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach jest samodzielną jednostką organizacyjną Gminy Psary i wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Zgodnie z zapisami statutowymi, biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych, informacyjnych i kulturalnych ogółu społeczeństwa oraz uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Do jej podstawowych zadań należy:

  • gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu;
  • pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej na terenie gminy;
  • współpraca z Biblioteką Powiatową w zakresie organizacji sprawnej sieci informacji na terenie całego powiatu;
  • udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych z uwzględnieniem szczególnych potrzeb dzieci i młodzieży oraz ludzi chorych i niepełnosprawnych;
  • popularyzacja wiedzy, kultury i czytelnictwa;
  • współdziałanie z bibliotekami wchodzącymi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej;
  • współdziałanie z bibliotekami innych sieci, z instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami i stowarzyszeniami w zakresie rozwijania i zaspokajania kulturalnych i oświatowych potrzeb społeczeństwa;
  • doskonalenie zawodowe pracowników Biblioteki;
  • doskonalenie form i metod obsługi użytkowników poprzez wykorzystywanie nowych możliwości technicznych w tej dziedzinie.

Biblioteka w Psarach pełni również – oprócz funkcji typowo bibliotecznej – funkcje animatora życia kulturalnego. Organizuje konkursy, spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne dla czytelników i bibliotekarzy, wystawy, imprezy czytelnicze, a także np. zajęcia plastyczne. Jest miejscem, w którym spotykają i dyskutują o kulturze, sztuce, literaturze mieszkańcy gminy Psary, zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe.

Dzięki swojej szerokiej działalności, biblioteka może się pochwalić wieloma wyróżnieniami i sukcesami. W 2009 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyrektor GBP w Psarach – p. Krystyna Pawlik – otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Podobnego zaszczytu dostąpiła ona już w 1999 r., kiedy to odebrała odznaczenie „Zasłużony działacz kultury” przyznane jej przez ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki.

Data lub czas powstania

1969 r. (XX w.)

Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach funkcjonuje od 1969 r.

Historia

Jako najstarsza instytucja kultury w gminie Psary, biblioteka została powołana do życia w 1969 r. Jej pierwszą siedzibą był prywatny dom przy ulicy Kolejowej, a pierwszym kierownikiem placówki został Eugeniusz Horzela (pełnił tę funkcję do 1978 r.). W dniu otwarcia księgozbiór biblioteki liczył 861 woluminów.

Ze względu na złe warunki lokalowe, biblioteka została na ponad rok zamknięta (1978–1979). Jej ponowne uruchomienie miało miejsce w 1981 r. Kierownikiem była już wówczas Krystyna Pawlik. Placówka otrzymała nową, większą siedzibę w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Szkolnej, w którym mieści się do dnia dzisiejszego. Wówczas, w skład sieci bibliotek publicznych na terenie gminy wchodziły: filia nr 1 w Dąbiu, filia nr 2 w Strzyżowicach i filia nr 3 w Sarnowie. Jednak dzięki staraniom kierownictwa GBP, uruchomione zostały kolejne placówki: w 1982 r. – Punkt Biblioteczny w Brzękowicach Górnych, w 1984 r. – Punkt Biblioteczny w Górze Siewierskiej oraz w 1989 r. – filii nr 4 w Gródkowie.

Na przełomie lat 80. i 90. XX w., po przemianach ustrojowych w Polsce i związaną z nimi likwidacją Funduszu Rozwoju Kultury, GBP w Psarach, podobnie jak inne polskie biblioteki, została przejęta przez władze samorządowe. To spowodowało niestety likwidację niektórych placówek działających w ramach sieci gminnej, bowiem gmina Psary nie była w stanie ich wszystkich sfinansować. Najpierw zlikwidowano punkty biblioteczne w Brzękowicach Górnych i w Górze Siewierskiej, z dniem 30 kwietnia 1996 r. decyzją Zarządu Gminy przestała istnieć filia nr 4 w Gródkowie, a w 2002 r. zlikwidowano Punkt Biblioteczny w Preczowie.

Powstanie samorządów terytorialnych w czerwcu 1990 r. stało się przyczyną wielu zmian w bibliotekach publicznych. Od tej pory GBP w Psarach przejmuje wiele zadań, które do tej pory pełniła Miejska Biblioteka Publiczna w Będzinie jako Biblioteka Rejonowa (zadania te związane są przede wszystkim z gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów dla wszystkich placówek na terenie gminy, szkoleniami i instruktażem kadry bibliotecznej).

Położenie obiektu

Gminna Biblioteka Publiczna mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Szkolnej w Psarach.

Dostępność

Biblioteka jest czynna w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. od 10:00 do 18:00 oraz w soboty w godz. od 9:00 do 14:00.

Źródła, informacje w Internecie

www.biblioteka.psary.pl

Dokumenty