Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu jest samorządową instytucją kultury utworzoną w 2008 r. Do tej pory instytucja kultury działała jako Świetlica Gminna. GOK posiada trzy filie w Kończycach Wielkich, Pogwizdowie i Zamarskach.

Opis

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu jest samorządową instytucją kultury, którą nadzoruje Gmina Hażlach. Zgodnie ze statutem, placówka prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury, rozpoznając, rozwijając oraz zaspokajając potrzeby oraz zainteresowania kulturalne mieszkańców gminy, organizując zajęcia służące edukacji kulturalnej i wychowaniu przez sztukę, tworząc warunki dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, a także udzielając merytorycznej i organizacyjnej pomocy inicjatywom mieszkańców gminy w zakresie kultury.

GOK prowadzi działalność poprzez ośrodek kultury w Hażlachu oraz trzy filie: w Kończycach Wielkich, Pogwizdowie i Zamarskach.

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu mieści się w budynku przy ulicy Głównej 37. Przy obiekcie wybudowana jest wiata, pod którą w okresie wiosna-lato odbywają się wszystkie imprezy plenerowe, takie jak: festyny, dożynki, zabawy. W siedzibie GOK znajduje się świetlica, salka komputerowa oraz niewielka salka sportowa. Część z tych pomieszczeń jest udostępniana na zajęcia kół zainteresowań oraz na spotkania Stowarzyszenia Historyczno-Wojskowego, będącego bardzo ważnym animatorem życia kulturalnego w gminie.

GOK Hażlach posiada również salę widowiskową  na 150 miejsc, która wykorzystywana jest do organizowania imprez kulturalnych, spotkań rodzinnych, wesel, zabaw, spotkań mieszkańców, zebrań, etc.

Gminny Ośrodek Kultury, wypełniając swoje statutowe zadania, aktywnie współpracuje różnymi instytucjami, m.in. z Biblioteką Publiczną w Hażlachu, Stowarzyszeniem Historyczno-Wojskowym „Śląsk Cieszyński”, głównym organizatorem corocznych żywych lekcji historii – pikniku historyczno-wojskowego, a także z instytucjami oświatowymi, Ochotniczą Strażą Pożarną i Kołami Gospodyń Wiejskich.

Przy GOK w Hażlachu działają liczne kółka zainteresowań, m.in. plastyczne, szachowe i kulinarne, ale ich oferta dynamicznie się zmienia, wraz ze zmieniającymi się potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców gminy.

Przy GOK działa galeria, w której prezentowane są prace uczestników poszczególnych kół zainteresowań i zajęć.

Jeżeli chodzi o działalność poszczególnych filii GOK, to ośrodek w Kończycach Wielkich mieści się w budynku wielofunkcyjnym. Zajmuje w nim jedno pomieszczenie, w którym znajduje się świetlica środowiskowa oraz odbywają się zajęcia kółek zainteresowań. Filia współpracuje z organizacjami społecznymi w zakresie organizowania imprez kulturalnych, KGW, LKS oraz jednostkami oświaty. Z kolei filia GOK w Pogwizdowie zlokalizowana jest w wyremontowanym budynku przy ulicy Północnej. Oprócz zadań statutowych polegających na organizacji imprez kulturalnych o charakterze gminnym prowadzi najliczniejszą w gminie świetlicę środowiskową, w której funkcjonują koła zainteresowań i odbywają się liczne zajęcia: szachowe, tenisowe, aerobik, zajęcia taneczne z dziećmi, plastyczne i kulinarne. Ostatnia filia – w Zamarskach – mieści się w budynku przy ulicy Głównej 1 i posiada salę widowiskową na 100 miejsc z zapleczem kuchennym, która wykorzystywana jest na urządzanie imprez kulturalnych, spotkań rodzinnych, spotkań mieszkańców, wesel, zabaw, etc. W sali widowiskowej wystawiane są ponadto sztuki teatralne (przez amatorski zespół teatralny działający przy OSP). W budynku mieści się również świetlica środowiskowa.

Data lub czas powstania

XXI w.

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu został utworzony z dniem 1 stycznia 2008 r. na mocy uchwały nr XII/103/07 z dnia 6 grudnia 2007 r. Rady Gminy Hażlach. Wcześniej instytucja działała jako świetlica gminna.

Położenie obiektu

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu mieści się w budynku przy ulicy Głównej 37. Przy budynku wybudowana jest wiata, pod którą odbywają się wszystkie imprezy plenerowe (w okresie wiosna-lato), takie jak: festyny, dożynki, zabawy.

Dostępność

Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu jest instytucją ogólnodostępną.

Źródła, informacje w Internecie

www.gokhazlach.pl

Dokumenty