Klub „Tęcza” Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” w Radzionkowie

Klub „Tęcza” zajmuje się animowanie życia kulturalnego i organizowaniem czasu wolnego dla mieszkańców spółdzielni „Nasz Dom”. W jego ramach działa wiele sekcji i kół, m.in. tanecznych i sportowych, których zajęcia kierowane są do osób w każdym wieku.

Opis

Klub „Tęcza” jest – obok klubu „Znicz” – jednym z dwóch ośrodków Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”. Odbywają się w nim liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Prowadzona jest m.in. sekcja koszyków, klub przedszkolaka „Kubuś”, odbywają się tutaj zajęcia z aikido dla dzieci, tańca towarzyskiego dla dzieci i tańca współczesnego dla młodzieży, aerobiku, jogi, gimnastyki i sztuk walk wschodnich.

„Tęcza” stanowi bardzo ważną płaszczyznę współpracy mieszkańców wszystkich osiedli, które znajdują się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”. Jego oferta jest tworzona zgodnie z ich oczekiwaniami i potrzebami, które są niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli chodzi o dzieci i młodzież w wieku szkolnym i przedszkolnym. Niejednokrotnie bowiem akurat w tym przypadku placówka służy bardzo cenną pomocą dla rodziców maluchów, którzy mogą powierzyć swoje pociechy fachowej i profesjonalnej kadrze, zapewniającej im ciekawy sposób spędzania czasu wolnego.

„Tęcza” to swoistego rodzaju platforma wymiany doświadczeń, zarówno tych artystycznych, jak i związanych z życiem codziennym na terenie spółdzielni. Tutaj odbywają się również spotkania Zarządu Spółdzielni z mieszkańcami, a także organizowane są spotkania np. z radnymi.

Data lub czas powstania

XX w.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom” została powołana do życia w 1975 r. na bazie funkcjonującej wcześniej Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”. Jej historia sięga 1958 r. i stworzenia Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Kopalni Węgla Kamiennego „Bytom”.

Historia

Spółdzielnia „Nasz Dom” została powołana do życia w 1958 r. jako Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa przy Kopalni Węgla Kamiennego „Bytom”. Zasięgiem swojego działania objęła wówczas Bytom i Radzionków. Inicjatorami utworzenia tej pierwszej górniczej spółdzielni byli pracownicy kopalni. Już w 1959 r. spółdzielnia rozpoczęła swoje pierwsze inwestycje. W 1963 r. przejęła nowo powstałą Górniczą Spółdzielnię Mieszkaniową przy kopalni „Radzionków”, a w 1964 r. – Spółdzielnię Mieszkaniową „Ruch” w Radzionkowie. Wówczas też zmieniła swoja nazwę na „Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik” w Bytomiu-Radzionkowie. W ten sposób, pod koniec 1968 r. spółdzielnia posiadała 612 mieszkań o łącznej powierzchni 28 000 m2. . Jednym z celów ówczesnej spółdzielni stało się również zaspokojenie potrzeb gospodarczych i kulturalnych swoich członków, w związku z czym powstało kilka lokali użytkowych z przeznaczeniem na sklepy i placówki opiekuńcze.

Lata 1969–1978 zapisały się w historii spółdzielni jako okres zwiększonej działalności inwestycyjnej. W wyniku reformy administracyjnej w 1975 r. w granicach Bytomia znalazł się samodzielny dotąd Radzionków. W związku z zaistniałą zmianą, zdecydowano się na dokonanie zmiany nazwy spółdzielni na funkcjonujący do dnia dzisiejszego„Nasz Dom”. Pod koniec lat 70. „Nasz Dom” przestał pełnić funkcję spółdzielni zakładowej.

W kolejnych latach spółdzielnia się rozbudowywała. Powstawały wówczas nie tylko kolejne domy mieszkalne, ale również obiekty handlowe, rekreacyjne oraz infrastruktury towarzyszącej, co znacznie zwiększyło standard życia mieszkańców.

Obecnie spółdzielnia prowadzi swoją działalność na terenie dwóch miast, Radzionków bowiem ponownie stanowi samodzielny organizm administracyjny. Posiada ona znaczny dorobek materialny, na który składa się ponad 5 000 mieszkań, ponad 100 domów jednorodzinnych, prawie 1 000 garaży, lokale użytkowe oraz – co bardzo ważne – dwa kluby spółdzielcze: „Znicz” i „Tęcza”.

Położenie obiektu

Klub „Tęcza” znajduje się przy ulicy Knosały na osiedlu Knosały.

Dostępność

Klub „Tęcza” jest placówką ogólnodostępną. Informacje na temat harmonogramu odbywających się w nim zajęć można znaleźć na stronie internetowej Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródła, informacje w Internecie

www.naszdom.bytom.pl