Miejski Ośrodek Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku

MOK w Kłobucku od 1972 r. jest głównym animatorem życia kulturalnego w mieście. Jego działalność koncentruje się na organizowaniu licznych imprez, m.in. festiwali, koncertów, konkursów, przeglądów i spektakli oraz prowadzeniu kół zainteresowań.

Opis

Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest miasto Kłobuck, a terenem działania miasto i gmina Kłobuck. Prowadząc działalność kulturalną MOK realizuje swój podstawowy statutowy cel, jakim jest umożliwienie jak najszerszej grupie społeczeństwa udziału we współtworzeniu życia kulturalnego i wartości kulturalnych. Zgodnie ze statutem, zadania placówki w zakresie upowszechniania kultury realizowane są w szczególności poprzez:

  1. edukację kulturalną i wychowanie estetyczne przez sztukę;
  2. gromadzenie, dokumentowanie, tworzenie, ochronę i udostępnianie dóbr kultury;
  3. tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowania wiedzą i sztuką;
  4. tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego artystycznego;
  5. rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych;
  6. organizowanie konkursów, turniejów, przeglądów artystycznych, recitali;
  7. organizowanie wystaw artystów amatorów;
  8. organizowanie festynów kulturalnych, obchodów świąt i rocznic państwowych;
  9. prowadzenie kółek i ognisk artystycznych;
  10. prowadzenie kina.

W ramach realizacji zadań ogólnych Miejski Ośrodek Kultury prowadzi całokształt spraw związanych z administrowaniem obiektem kultury, będącym w jego dyspozycji, podejmuje stałe inicjatywy mające na celu uzyskiwanie środków finansowych na rzecz kultury oraz wypracowuje dochody własne, a także prowadzi obsługę Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłobucku.

Działalność statutowa ośrodka kultury polega na organizowaniu licznych imprez: festiwali, koncertów, konkursów, przeglądów, spektakli, turniejów i widowisk oraz tworzeniu takich kół zainteresowań, aby mogły w nich uczestniczyć jak najszersze grupy społeczne. Są to zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne i teatralne.

W ośrodku regularnie odbywają się następujące zajęcia: koła fotograficznego, koła plastycznego, koła plastyków nieprofesjonalnych, studio piosenki, koła „Małe Formy Teatralne”, salsy i aerobiku. W ramach promowania amatorskich form artystycznych, działają tutaj liczne zespoły artystyczne, w tym: dziecięcy zespół „Fortissimo”, grupa artystyczna „Mix-Art”, kapela podwórkowa „U Andrzeja”, klub tańca nowoczesnego „Ciało i Ruch”, klub tańca towarzyskiego „Pionier”, Kłobucka Kapela Ludowa, Miejska Orkiestra Dęta, „Murfhy Blues”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kłobuckiej oraz zespół śpiewaczy „Kłobucczanie”.

MOK rokrocznie organizuje wiele imprez, które na stałe wpisały się do miejskiego kalendarza kulturalnego. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Władysława Sebyły, Powiatowym Keyboardzie „Mój ulubiony przebój”, Jurajskim Festiwalu Piosenki „Mój ulubiony przebój”, Powiatowym Konkursie Plastycznym, festiwalu „Blues Festiwal nad Okszą” oraz Jurajskim Festiwalu Tańca „Freestyle”.

Na koniec warto napisać kilka słów o patronie MOK – Władysławie Sebyli, polskim poecie pochodzącym z Kłobucka, zamordowanym przez NKWD w kwietniu 1940 r. w Charkowie. Urodzony w 1902 r., w 1921 r. ukończył I Gimnazjum Męskie Filologiczne (późniejsze Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa) w Sosnowcu. Od 1927 r. był członkiem grupy literackiej Kwadryga. Debiutował cyklem wierszy pt. „Modlitwa” w 1927 r. Wydał też tomy: „Pieśni Szczurołapa” (1930), „Koncert egotyczny” (1934), „Obrazy myśli” (1938). W 1938 r. poeta został odznaczony przez Polską Akademię Literatury Złotym Wawrzynem Akademickim. Jako żołnierz kampanii wrześniowej 1939 r., został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Więziony na terenie ZSRR, został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Charkowie w kwietniu 1940 r.

Data lub czas powstania

1972 r. (XX w.)

Materiał budowlany

Budynek murowany, otynkowany.

Położenie obiektu

Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku ma swoją siedzibę przy ulicy Targowej.

Dostępność

Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 21:00.

Źródła, informacje w Internecie

Statut Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku

www.bip.klobuck.akcessnet.net

www.mok-klobuck.pl

www.lubimyczytac.pl/autor/56089/wladyslaw-sebyla/nowa-dyskusja

Archiwum wg daty wydarzenia

Dokumenty