Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej

Funkcjonujące od 1989 r. muzeum prowadzone jest przez Tadeusza Modrzejewskiego, który eksponuje w nim ręcznie przepisywane i ilustrowane przez siebie dzieła klasyków literatury polskiej, a także pamiątki związane z historią polskiej literatury.

Opis

Prywatne Muzeum Literatury to placówka niezwykła, zarówno z uwagi na charakter prezentowanych tutaj eksponatów, jak i swoja historię. Muzeum stworzył i nadal prowadzi Tadeusz Modrzejewski, z zawodu tkacz, którego miłość do polskiej literatury przerodziła się w pasję ręcznego przepisywania i ilustrowania klasycznych dzieł. Poza nimi, Modrzejewski gromadzi także pamiątki związane z historią polskiej literatury.

Skąd się wzięła oryginalna pasja Tadeusza Modrzejewskiego? Związana była z filmem „Chłopi”, który tak go urzekł, iż postanowił on przeczytać książkę. Z uwagi jednak na chorobę (prawdopodobnie dysleksję), nie mógł się skupić na lekturze i żeby sobie pomóc, przepisywał to, co czytał.

Dotychczas założyciel muzeum przepisał i zilustrował ok. stu dzieł, m.in. „Chłopów” Władysława Reymonta, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Starą baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego i „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Książki Modrzejewski przepisuje na kartonie czeskim piórkiem maczanym w tuszu, a potem sam je ilustruje.

Ponad 21 lat temu miasto wynajęło Modrzejewskiemu starą, malowniczą kamieniczkę przy ulicy Pankiewicza na bielskiej starówce. Wzorując się na „Chłopach”, pomalował on ściany i belki w powale, namalował obrazy i wyrzeźbił niektóre postacie. Przepisane książki prezentował w specjalnych gablotach.

Od początku działalności, muzeum odwiedziło ok. 100 tys. gości, w tym największe sławy polskiej sceny artystycznej (m.in. Daniel Olbrychski), prawnukowie Władysława Reymonta, a także goście z całego świata, m.in. Chin, Singapuru, Chile, Japonii, Kanady i USA. Z Tadeuszem Modrzejewskim nawiązała kontakt również kanadyjska The Reymont Foundation (Fundacja Rejmontowska), z rąk której otrzymał tytuł Honorowego Członka Fundacji. Zaszczytu tego dostąpili wcześniej m.in. papież Jan Paweł II i Lech Wałęsa. Sama fundacja chciała wykupić od Modrzejewskiego jego przepisane dzieła, ale twórca się na to nie zgodził. W muzeum bywali znani aktorzy, jak Daniel Olbrychski i Emilia Krakowska oraz wiele ekip telewizyjnych z różnych krajów.

Jesienią 2010 r., ze względu na duże kłopoty finansowe, fatalne warunki mieszkaniowe i brak wsparcia ze strony władz miasta, muzeum zostało zamknięte na kilka tygodni, a Modrzejewski planował wyprowadzkę. Ostatecznie jednak placówkę reaktywowano.

Data lub czas powstania

1989 r. (XX w.)

Prywatne Muzeum Literatury funkcjonuje od 1989 r.

Materiał budowlany

Obiekt murowany – cegła, kamień.

Historia

Twórca i kustosz muzeum – Tadeusz Modrzejewski – to osoba znana wszystkim bielszczanom. Jedni go podziwiają, inni traktują jak szaleńca. Z pewnością zarówno on, jak i stworzone przez niego muzeum, są ewenementem na skalę światową. Nie pracuje, nie ma renty ani emerytury. Nie chodzi do lekarza, bo nie jest ubezpieczony, ale w życiu miał tylko... jeden dzień chorobowego. Mieszka bez ogrzewania (zimą w muzeum jest minus 18 stopni), telewizji i radia. Twierdzi, że ubóstwo wyśnił sobie jako dziewięcioletni chłopiec. Kolekcjoner z Lublina, który zbiera różne wydania „Pana Tadeusza” proponował mu za przepisaną książkę równowartość nowego samochodu. „Ziemię obiecaną” chciał kupić Daniel Olbrychski. Fundacja Reymontowska z Kanady chciała wykupić całą jego kolekcję, proponując pensję tysiąca dolarów kanadyjskich miesięcznie. Nie zgodził się.

Ma ponad 50 lat. Z wykształcenia jest tkaczem. Ma żonę i córkę, ale mieszka sam w muzeum, które urządził własnymi rękami i cały czas ulepsza. Pisze pamiętniki, w których zapisuje swoje sny. Maluje (stworzył ponad 6,5 tys. olejnych obrazów) i rzeźbi. W ogrodzie ma kamienny obelisk w kształcie księgi, na którym wyrył napis „W beznadziei jest nadzieja”. To jego życiowe motto.

Położenie obiektu

Prywatne Muzeum Literatury mieści się przy ulicy Pankiewicza na bielskiej Starówce.

Dostępność

Prywatne Muzeum Literatury jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 17:00 oraz w soboty i niedziele w godz. od 9:00 do 17:00.

Źródła, informacje w Internecie

www.bielsko.biala.pl

Dokumenty