Kościół pw. św. Barbary w Ożarowicach

Późnobarokowy kościół został wzniesiony w 1781 r. Legenda mówi, iż pierwotnie na tym miejscu stała karczma. Była to ostoja rozbójników i rzezimieszków czekających na kupców przemierzających drogę między Księstwem Siewierskim a zamkiem w Świerklańcu.

Opis

Kościół pw. św. Barbary jest świątynią filialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu siewierskiego należącego do diecezji sosnowieckiej. W latach 1958–1998 r., czyli od momentu erygowania parafii aż do dokonania aktu poświęcenia nowo wybudowanego kościoła pw. św. Krzyża, pełnił funkcję świątyni parafialnej.

Kościółek, a właściwie dworska kaplica powstała jako obiekt murowany w II poł. XVIII w. w miejscu wcześniejszej kaplicy drewnianej. Reprezentuje ona styl późnego baroku. Wg legendy, została wzniesiona w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się karczma.

Dzisiaj rolę kościoła parafialnego spełnia poświęcony w 1998 r. kościół pw. św. Krzyża. Jego oryginalna sylwetka malowniczo wpisuje się w krajobraz Ożarowic, wraz z jego zadbanym otoczeniem stanowiąc atrakcje turystyczną. W jego prezbiterium znajduje się piękny witraż ukazujący znamienną scenę sprzed 2 tys. lat, kiedy dokonało się nasze odkupienie. W centrum – Chrystus na drzewie krzyża, poniżej Matka Jezusowa i Jego uczeń św. Jan. Krzyż nawiązuje do wezwania parafialnego kościoła. W świątyni cześć odbiera również Matka Boska Jasnogórska, znajduje się w nim bowiem kopia Cudownego Obrazu, jak również figura Matki Boskiej Fatimskiej.

Data lub czas powstania

XVII w.

Kościół pw. św. Barbary powstał jako kaplica dworska w II poł. XVIII w.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Historia

Parafia św. Barbary w Ożarowicach ma krótką historię, w porównaniu do wielu śląskich parafii, których początki sięgają nawet XII czy XIII w. Powstała bowiem w 1958 r. poprzez jej wydzielenie z parafii Sączów, na mocy dekretu biskupa częstochowskiego – Zdzisława Golińskiego. Nie oznacza to jednak, iż dopiero w XX w. w Ożarowicach pojawiła się katolicka świątynia. Pierwsza bowiem istniała już w 1630 r. Była to dworska kapliczka, zbudowana z drzewa modrzewiowego, nosząca wezwanie Znalezienia Krzyża Świętego. W jej miejsce, w 1781 r. Felicjan Bontani, mąż jednej z córek właściciela tych ziem – Stanisława Ozorowskiego, wybudował nową kaplicę, tym razem murowaną. W latach 1850–1854, w czasie trwania remontu kościoła parafialnego pw. św. Jakuba Apostoła w Sączowie, do którego Ożarowice należały, w dworskiej świątyni sprawowana była liturgia dla całej parafii. Niestety, stan techniczny kaplicy z roku na rok się pogarszał. Wymagała ona coraz to większych nakładów finansowych, dodatkowo również była stosunkowo mała, w porównaniu do rosnącej liczby wiernych. W związku z tym maju 1991 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego pw. św. Krzyża, jak również domu parafialnego. Aktu poświęcenia nowej świątyni dokonał 25 października 1998 r. biskup sosnowiecki ks. Adam Śmigielski.  

Wg miejscowej legendy, XVII-wieczna kaplica dworska stanęła w miejscu, w którym przedtem znajdowała się karczma, będąca ostoją rozbójników i rzezimieszków czekających na kupców przemierzających drogę między Księstwem Siewierskim a zamkiem w Świerklańcu. W wyniku zaprószenia ognia, karczma jednak spłonęła, w na jej miejscu ówczesny właściciel dóbr ożarowickich – Ozorowski – postawił drewniany krzyż. Potem powstała drewniana kapliczka (1630 r.), a w jej miejscu murowana (1781 r.), która istnieje do dnia dzisiejszego.

Pierwszy proboszczem nowo erygowanej parafii pw. św. Barbary został ks. Edmund Nabrdalik, który pełnił tę funkcję w latach 1958–1985. Jego wielką zasługą było odnowienie zabytkowego kościółka pw. św. Barbary, a także założenie cmentarza grzebalnego oraz zakupienie domu, który przeznaczył na plebanię i rozbudował go. Jesienią 1985 r. nominację na drugiego proboszcza otrzymał ks. Jan Gomułka, który duszpasterzował w Ożarowicach w latach 1985–2003. To właśnie za jego czasów powstał nowy kościół parafialny pw. św. Krzyża. Wybudował on również nową plebanię w stanie surowym oraz rozpoczął prace nad zewnętrznym wizerunkiem kościoła i cmentarza, a także odnowił XVIII-wieczny kościółek dworski św. Barbary. Jego zasługi wierni wspólnoty w Ożarowicach postanowili uczcić przez ufundowanie tablicy pamiątkowej, która umieszczona została na jednej ze ścian nowej świątyni, która dzięki prowadzonym tutaj cały czas pracom z roku na rok pięknieje.

Forma ochrony prawnej

Kościół pw. św. Barbary jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. 14/60 z 23.02.1960 r. oraz 607/66 z 04.04.1966 r.

Położenie obiektu

Kościół pw. św. Barbary znajduje się przy ulicy Tarnogórskiej.

Dostępność

Kościół pw. św. Barbary nie jest świątynią ogólnodostępną. Ponieważ jednak nie są w nim już obecnie regularnie odprawiane msze św., w sprawie jego zwiedzania należy się kontaktować z kancelarią parafialną.

Inne

Kontakt

Parafia pw. św. Barbary

ul. Tarnogórska 35A

41-625 Ożarowice

tel. 601 433 052

Dokumenty