Zespół dworski w Żywcu-Moszczanicy
Opis
Powstały prawdopodobnie na początku XIX w. dwór w Moszczanicy jest przykładem modnego w tym okresie stylu dworkowego, jedynym wysokiej klasy przykładem modernistycznego dworu na terenie Żywiecczyzny. Około 1912 r. obiekt przeszedł znaczną rozbudowę przeprowadzoną wg projektu wielkiego propagatora Polskiej Sztuki Stosowanej, Eugeniusza Dąbrowa-Dąbrowskiego, dla ówczesnego właściciela Władysława Kępińskiego.
Dzisiaj z dawnego dworu pozostała jedynie jego południowa część. Jednak na podstawie informacji p. Władysława Kępińskiego, do roku 1945 właściciela Moszczanicy oraz fotografii przez niego wykonanych i pozostałości w dzisiejszej architekturze dworu, można opisać tę budowlę w jej ówczesnym kształcie. Była ona parterowa, założona na rzucie wydłużonego prostokąta z ukosami i zaokrągleniami na narożnikach, miała na osi poprzecznej sień z dwoma wejściami z zewnątrz. Od frontu wznosił się na tle lekko wysuniętego ryzalitu ganek z dwiema masywnymi kolumnami, dźwigającymi oprofilowany gzyms i trójkątny fronton. Po stronie przeciwnej odpowiadał mu wyższy ryzalit, zwieńczony również trójkątnym frontem. Całość nakrywał dach łamany z naczółkowymi szczytami. Według planu katastralnego Moszczanicy 1834 r., od wschodu do dworu przylegał prostokątny dziedziniec z gazonem pośrodku i murowanymi oficynami po bokach, od zachodu zaś ogród o założeniu geometrycznym, w typie tzw. włoskich, oparty na podziale na prostokątnej kwatery, w której mieściły się warzywniaki i sady.
Na ścianie dworu znajduje się tablica upamiętniająca pobyt w nim marszałka Józefa Piłsudskiego w 1934 r.
W 1945 r. na bazie zabytkowego zespołu dworskiego powstała szkoła rolnicza. Po wzniesieniu nowego obiektu szkolnego i internatu, budynek dworski przeznaczono na cele mieszkalne. W latach 70. i 80. XX w. funkcjonowała tutaj izba tradycji ruchu młodzieżowego z terenu Żywiecczyzny, a po jej likwidacji z inicjatywy nauczyciela Jacentego Ignatowicza powstało Muzeum Instrumentów Muzycznych, Narzędzi i Sprzętów Gospodarstwa Domowego z terenu Żywiecczyzny (obecnie już nie funkcjonuje).
W dniu 9 listopada 2001 r. w przypałacowym parku staraniem dyrekcji szkoły, w miejscu dawnej kapliczki, postawiono na cokole figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem autorstwa Barbary i Wiesława Arminatisów z Bielska-Białej. Odsłonięcia i poświęcenia figury dokonał ks. infułat Władysław Fidelus w asyście młodzieży szkolnej, zaproszonych gości i dyrektora szkoły Władysława Suchonia.
Dwór otacza zabytkowy park o drzewostanie liściastym.
Data lub czas powstania
XVIII w.
Zespół dworski powstał pod koniec XVIII lub na pocz. XIX w., jednak w latach 1910–1912 przeszedł bardzo poważną rozbudowę, która nadała mu dzisiejszy kształt.Materiał budowlany
Obiekt murowany, otynkowany.Historia
Historia dworu w Moszczanicy jest nierozerwalnie związana z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego, który przebywał w nim na jesieni 1934 r. Marszałek pojawił się w Moszczanicy, u państwa Kępińskich, zgodnie z zaleceniami lekarzy, którzy sugerowali, iż stan jego zdrowia jest na tyle zły, iż powinien wypoczywać i zrezygnować z obowiązków służbowych. Moszczanicę na miejsce odpoczynku wybrał dla Piłsudskiego płk Leon Strzelecki, zaś na adiutancie marszałka – kpt. Mieczysławie Lepeckim – spoczywał obowiązek przypilnowania, aby dwór był odpowiednio przygotowany. Właściciele dworu przygotowali dla gościa bardzo wytworny apartament na parterze, który jednak nie spodobał się marszałkowi. Ostatecznie zamieszkał on w dużym pokoju na pierwszym piętrze. Pomimo zaleceń lekarzy dotyczących spokojnego trybu życia, marszałek w Moszczanicy spędzał czas bardzo aktywnie. Kierował m.in. ćwiczeniami dla wyższych oficerów, przyjmował członków rządu oraz prowadził gry wojenne.
Forma ochrony prawnej
Zespół dworski w Moszczanicy jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. A-598/89 z 16/11/1989. W jego skład wchodzą: dwór, 1828, 1912; stajnia, 1907; kapliczka XIX w. oraz park, XIX w., początek XX w.
Położenie obiektu
Zespół dworski jest położony na terenie dzielnicy Żywca-Moszczanica, przy ulicy Moszczenickiej.
Dostępność
Dwór nie jest udostępniony do zwiedzania.
Źródła, informacje w Internecie
Inne
Kontakt:
Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu-Moszczanicy
ul. Moszczanicka 9, 34-300 Żywiec
tel. (33) 475 05 70
e-mail: zsaio@moszczanica.pl