Muzeum Turystyki PTTK w Wiśle

Otwarte w 1994 r., dzięki staraniom osób z Sekcji Baraniogórskiej KTG PTTK, muzeum znajduje się w drewnianym budyneczku z 1951 r. Jego zbiory dokumentują historię rozwoju turystyki na obszarze Beskidu Śląskiego. Uzupełniają je eksponaty etnograficzne.

Opis

Muzeum Turystyki PTTK funkcjonuje w ramach Baraniogórskiego Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK „U źródeł Wisły” na Przysłopie. Jego zbiory dokumentują historię rozwoju turystyki na tym obszarze. Uzupełniają je eksponaty etnograficzne.

Ekspozycja muzealna prezentowana jest w kilku izbach. W pierwszej zgromadzone są najstarsze dokumenty i eksponaty związane z rozwojem turystyki w Beskidzie Śląskim. Wystawione są dokumenty oddziałów PTT: Górnośląskiego w Katowicach, Cieszynie i Bielsku-Białej, gabloty Beskidenvereinu i Zaolzia, stare przewodniki, zdjęcia, widokówki, kolekcje odznak turystycznych, lasek z pamiątkowymi blachami oraz dwa emblematy PTT Oddziału Górnośląskiego, które wisiały na schroniskach tego oddziału. W drugiej izbie zgromadzone są gabloty z wydawnictwami turystycznymi, gablota poświęcona Edwardowi Moskale, dokumenty związane z rozwojem narciarstwa w Beskidzie Śląskim, kolekcja nart z okresu międzywojennego i współczesnego, księgi pamiątkowe schronisk, graficznie przedstawione wszystkie schroniska PTTK w Beskidzie Śląskim, zdjęcia i pamiątki związane z budową wieży widokowej na Baraniej Górze, mapa plastyczna Beskidu Śląskiego, panorama z wieży – dar E. Moskały na otwarcie ośrodka, kącik folklorystyczny, stroje ludowe, sprzęty pasterskie i gospodarskie. W trzeciej izbie eksponowane są natomiast plansze ukazujące bratnie ośrodki Koła Turystyki Górskiej w Karpatach, tablica dobrodziejów Ośrodka KTG „U źródeł Wisły”, pod sufitem proporczyki turystyczne z rajdów, zlotów, zjazdów, etc. , mapa plastyczna okolic Wisły, a także repliki tablic umieszczonych w okolicach Baraniej Góry. Czwarta izba to dyżurka przewodnika i mały kiosk z materiałami statutowymi, mapami, widokówkami, ze swoistego rodzaju małym antykwariatem wydawnictw o tematyce górskiej, m in. archiwalnymi wydaniami „Wierchów”. W dyżurce można uzyskać pamiątkowe ozdobne pieczątki ośrodka i wieży, zaprojektowane przez Andrzeja Dziczkańca-Bośkoca.

Oprócz wymienionych izb ekspozycyjnych są jeszcze pomieszczenia przeznaczone dla kustosza tzw. Kustoszówka oraz pokój dla honornych gości zwany „Moskałówką”, a także „Ondraszkowa Piwnica”, w której odbywają się spotkania Rady Programowej Baraniogórskiego Ośrodka, posiedzenia Podkomisji Historii i Turystyki Górskiej KTG PTTK, a także prelekcje z przeźroczami.

Data lub czas powstania

XX w.

Muzeum Turystyki PTTK funkcjonuje od 1994 r.

Historia

Historia Baraniogórskiego Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK „U źródeł Wisły” na Przysłopie sięga 1967 r. W 1966 r. został otwarty z inicjatywy ówczesnego Przewodniczącego Podkomisji Historii i Muzealnictwa KTG Edwarda Moskały pierwszy tego rodzaju ośrodek w Polsce, na Markowych Szczawinach pod Babią Górą. Po Gabinecie Kazimierza Sosnowskiego w Krakowie i Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej, ośrodek baraniogórski miał być następnym. Niestety na realizację tych planów trzeba było jeszcze trochę poczekać. Zalążkiem ośrodka stała się w końcu otwarta w 1988 r. Stacja Badawcza Koła Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, której kustoszem został Andrzej Pańczyszyn z Gliwic. W końcu 1989 r. OZGT w Bielsku-Białej przekazał przeznaczony do rozbiórki budynek gospodarczy starego schroniska na Ośrodek KTG. Gromadzono materiały budowlane do remontu obiektu, zabezpieczano przed dalszą dewastacją, lecz jego otwarcie nadal się odwlekało. W 1991 r. na szczycie Baraniej Góry z inicjatywy Koła Przewodników O/M PTTK w Katowicach stanęła wieża widokowa – pierwsza w Karpatach Polskich wzniesiona czynem społecznym w rekordowym tempie.

Przewodnicy z Katowic, po rozwiązaniu Komitetu Wykonawczego Budowy Wieży, utworzyli 12-osobową Sekcję Baraniogórską. Pojawił się problem panoramy górskiej 360° z platformy wieży widokowej. Skontaktowali się z Edwardem Moskałą. I tak się zaczęło. 1 lipca 1993 r. odbyło się w Katowicach spotkanie członków sekcji z Edwardem Moskałą, a 10 lipca, na Przysłopie sekcja przejęła protokolarnie budynek ośrodka. Ustalony został plan prac adaptacyjno-remontowych, sposoby finansowania, wstępny projekt aranżacji izb ekspozycyjnych. Kustoszem ośrodka został Andrzej Dziczkaniec-Bośkoc.

W dniu 12 listopada 1994 r. nadeszła długo oczekiwana chwila – Baraniogórski Ośrodek KTG PTTK „U źródeł Wisły” na Przysłopie został uroczyście otwarty.

Położenie obiektu

Muzeum Turystyki PTTK znajduje się na Polanie Przysłop w małym drewnianym budyneczku z 1951 r.

Dostępność

Muzeum Turystyki PTTK jest czynne w soboty w godz. od 10:00 do 16:00 oraz w niedziele w godz. od 9:00 do 13:00.

Źródła, informacje w Internecie

www.barania-gora.cotg.pttk.pl

Dokumenty