Pałac Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach

Pałac Kotulińskich został wybudowany w poł. XVIII w. w stylu rokokowym. Przy obiekcie znajdują się późnobarokowy park krajobrazowy i zabudowania gospodarcze. Zespół pałacowy pełni obecnie funkcję luksusowego obiektu hotelarsko-konferencyjnego.

Opis

XVIII-wieczny rokokowy pałac z rokokową sztukaterią, drewnianymi posadzkami i pięknymi portalami to obecnie jedna z największych atrakcji Czechowic-Dziedzic. Wraz z otaczającym go zabytkowym późnobarokowym parkiem, z półkolistą aleją bukową i cennym drzewostanem, został stworzony przez jednego z właścicieli miasta – Franciszka Karola Kotulińskiego – i jako taki stanowi bardzo ważne świadectwo lokalnej historii.

Dzisiaj, po przeprowadzonych pracach remontowych i renowacyjnych, cały zespół pałacowy Kotulińskich ponownie stanowi wielką ozdobę Czechowic-Dziedzic. W samym pałacu mieści się bowiem luksusowy, 4-gwiazdkowy hotel, a w pałacowym parku, w starej kręgielni Kotulińskich – ekskluzywna restauracja. W pałacu i dawnej oficynie gospodarczej znalazło się 29 pokoi.
 Każdy z nich jest inaczej urządzony, a ich wnętrza nawiązują stylem do minionej epoki. Warto podkreślić, iż wszystkie ozdobniki, które można zobaczyć obecnie w pałacu to elementy, które zachowały się i zostały odnowione w pracowniach konserwatorskich. Projekty „Odbudowa i wyposażenie pensjonatu Stara Oficyna” oraz wyposażenie restauracji „Stara Kręgielnia” i „Pałac Kotulińskich jako nowy produkt turystyczny Czechowic-Dziedzic” – nadanie funkcji hotelowej i gastronomicznej poprzez kompleksowe wyposażenie obiektu” został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013.

Data lub czas powstania

XVIII w.

Pałac Kotulińskich został wzniesiony w I poł. XVIII w.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Historia

Historia Pałacu Kotulińskich, nazwanego tak od ich pierwszych właścicieli, zaczyna się prawdopodobnie jeszcze w okresie średniowiecza. Istnieją bowiem przypuszczenia, że na terenie, gdzie dzisiaj stoi pałac, we wczesnym średniowieczu istniał tzw. gródek stożkowy. W XIV w. znajdował się już tutaj na pewno mały kamienno-drewniany zameczek mieszkalny, będący siedzibą rycerskiego rodu Czelów. W poł. XVI w. na jego miejscu dworek postawił Mikołaj Wilczek. Pierwsze zabudowania pałacowe powstały w 1706 r. (czworaki), a właściwy obiekt został wzniesiony przez Franciszka Karola Kotulińskiego w I poł. XVIII w. (ukończony prawdopodobnie w 1729 r.). W 1765 r. zabudowania przeszły w ręce rodziny Renardów, która po Kotulińskich została właścicielem Czechowic.

W 1856 r. posiadłość stała się własnością bielskich fabrykantów ze Spisza – Zipserów. Po II wojnie światowej, pałac – jak wiele innych tego typu obiektów – został upaństwowiony. Ulokowano w nim wówczas szkołę rolniczą. Od 1990 r. pałac wraz z otaczającymi go zabudowaniami był własnością gminy zarządzaną przez Administrację Zasobów Komunalnych. Mieścił się w nim m.in. ośrodek doskonalenia zawodowego oraz odbywały się imprezy kulturalne. Jednak zabytkowy zespół architektoniczny popadał w coraz większą ruinę i bardziej straszył niż stanowił atrakcję Czechowic-Dziedzic.

Pierwsze plany urządzenia w nim hotelu pojawiły się w 2001 r., kiedy to obiekt kupiła katowicka firma Pascal Construction. Niestety, zamiast tego, tereny zajął syndyk masy upadłościowej. Nowym właścicielem została firma Polplast, której właściciele są mieszkańcami Czechowic-Dziedzic. Ich plan rewitalizacji założenia się powiódł. Prace były wykonywane od 2008 r. pod nadzorem konserwatora zabytków. W ich ramach wyburzone zostały m.in. budynki kręgielni i oficyny gospodarczej, które następnie odtworzono zgodnie z ich pierwotną architekturą. Hotel „Pałac Kotulińskich” został uroczyście otwarty w 2011 r.

Forma ochrony prawnej

Zespół pałacowy i folwarczny jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków pod następującymi numerami:

  • pałac wraz z parkiem – nr rej. 28/60 z 24.02.1960 r.;

  • folwark – nr rej. A-1216/75 z 18.12.1975 r. (spichrz – dawny dwór obronny z I połowy XVIII w., rządcówka, dom ogrodnika, dwa czworaki i stajnia).

Położenie obiektu

Pałac Kotulińskich znajduje się w centrum Czechowic-Dziedzic, przy ulicy Zamkowej.

Dostępność

Pałac Kotulińskich, z uwagi na pełnione obecnie funkcje hotelowe i gastronomiczne, jest miejscem ogólnodostępnym.

Archiwum wg daty wydarzenia

Dokumenty