Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach

Dom Kultury w Żarkach mieści się w wybudowanej ok. 1870 r. synagodze. Placówka prowadzi wielokierunkową działalność kulturotwórczą na terenie gminy Żarki oraz stwarza warunki do prezentowania dorobku artystycznego poza jej granicami.

Opis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach to gminna instytucja kultury. Jej terenem działania jest gmina Żarki. Strukturę ośrodka kultury tworzą: Dom Kultury w Żarkach oraz osiem świetlic wiejskich – w Wysokiej Lelowskiej, Przybynowie, Ostrowie, Zaborzu, Czatachowie, Zawadzie, Jaworzniku i Kotowicach. Ośrodek prowadzi wielokierunkową działalność kulturotwórczą na terenie gminy Żarki, oraz stwarza warunki do prezentowania lokalnego dorobku artystycznego poza granicami gminy (powiat, województwo, kraj).

Placówka zajmuje się przede wszystkim animowaniem życia kulturalnego. Oprócz prowadzenia stałych form zajęć, w tym m.in.

  • prowadzenia ognisk artystycznych dla dzieci i młodzieży;
  • prowadzenia zespołów śpiewaczych i tanecznych;
  • organizowania stałych warsztatów plastycznych, muzycznych, tanecznych i wokalnych;

ośrodek organizuje szereg imprez, w tym główne wydarzenie roku, jakim jest Święto Miasta odbywające się tradycyjnie w ostatni weekend czerwca. Zajmuje się ponadto organizowaniem czasu wolnego od nauki dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Lato i Zima w Mieście”.

Przy MGOK w Żarkach funkcjonują Kapela Podwórkowa „Ani-Ani” (prezentowała się na festiwalach ogólnopolskich i regionalnych m.in. w Warszawie, Katowicach, Chorzowie, Skoczowie, Żywcu, Krasnymstawie), zespoły śpiewacze powstałe na bazie Kół Gospodyń Wiejskich („Lira” i „Wysoczanki”), zespół folklorystyczny „Kłos” oraz kapela ludowa „Sami Swoi” z Czatachowy. W MGOK znajduje się ponadto siedziba Związku Emerytów i Rencistów, którego działalność polega przede wszystkim na organizowaniu wieczorków towarzyskich, spotkań okolicznościowych, a także wieczorków tanecznych.

Ośrodek kultury współpracuje przy realizacji swoich zadań z innymi placówkami kultury, a także z Urzędem Miasta i Gminy. Dzięki tej kooperacji możliwe stało się zrealizowanie niezwykle ciekawych projektów, jak chociażby ten związany ze stworzeniem szlaku żydowskiego czy też z Żareckimi Kolorowymi Jarmarkami. Tradycja tego targowiska z klimatem sięga 1556 r., w którym to król Zygmunt August nadał miasteczku przywilej organizowania trzech jarmarków rocznie i cotygodniowego targu. Sobotnie zakupy na żareckim targowisku są tradycją praktycznie wszystkich mieszkańców miasteczka, ale coraz częściej przyciągają również turystów, ciekawych tego niezwykłego wydarzenia. Niegdyś słynęły one z handlu końmi, i choć dzisiaj koni już tutaj nie ma, nadal można zakupić żywy inwentarz. A ponadto wiele lokalnych wyrobów, w tym przysmaki żareckiej kuchni. Jarmark jest atrakcyjny jako samo wydarzenie, ale atrakcyjne jest również miejsce, w którym się odbywa – kompleks zabytkowych stodół włościańskich wybudowanych w II poł. XIX i na początku XX w. W kompleksie tym organizowany jest również kilka razy w roku „Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole”, czyli pokazy produktów tradycyjnych i rękodzieła: ręcznie malowanych strusich jaj, koronek, rzeźb i lokalnych smakołyków, jak choćby serów kozich, chleba tatarczucha, czy pieczonek. W 2008 r. MGOK wydał filmowy materiał promujący Żareckie Jarmarki, dzięki uzyskaniu dofinansowania w wyniku otwartego konkursu ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy oraz rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz z budżetu Miasta i Gminy Żarki.

MGOK w Żarkach jest lokalną świątynią kultury, ale nie tylko z uwagi na zadania, jakie wykonuje. Jego siedziba mieści się bowiem w dawnym budynku synagogi, wzniesionym w stylu neoromańsko-mauretańskim ok. 1870 r. Obiekt jest na planie prostokąta, z węższą późniejszą dobudówką od strony wschodniej. We wnętrzu do dnia dzisiejszego zachował się pierwotny układ pomieszczeń. Od zachodu znajdował się przedsionek z umieszczonym nad nim babińcem. Po stronie wschodniej mieściła się główna sala modlitewna, z umieszczoną pośrodku bimą. Przed wojną ściana frontowa miała troje drzwi. Nad środkowymi znajdowało się podwójne okrągłe okno, a nad bocznymi – pojedyncze okna. Na bocznych szczytach ściany znajdowały się wieżyczki. Nad centralnymi oknami znajdował się okrągły otwór.

Adaptację na cele związane z działalnością Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury synagoga przeszła w latach 1954–1957. Wówczas budynek wydłużono w kierunku wschodnim, a także zmieniono ścianę frontową.

Żarecka synagoga została niedawno odrestaurowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego.

Data lub czas powstania

XX w.

MGOK działa od lat 60. XX w. Jego siedziba mieści się natomiast w XIX-wiecznym budynku dawnej synagogi.

Materiał budowlany

Budynek murowany.

Położenie obiektu

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury mieści się w budynku dawnej synagogi i znajduje się nad rzeką Leśniówką, przy ulicy Moniuszki.

Dostępność

Obiekt jest ogólnodostępny.

Źródła, informacje w Internecie

www.umigzarki.pl

www.sztetl.org.pl

Dokumenty