Nowoczesne gry terenowe
Opis
Często zdarza się, że nasze zwiedzanie składa się ze schematycznego podążania od miejsca do miejsca zgodnie z zapiskami w przewodniku. Turysta aktywny potrzebuje jednak czegoś innego, co pozwoli mu spojrzeć na miejsce w inny, ciekawszy sposób. Urządzenia mobilne typu GPS, smartfon z nawigacją czy inne tego typu narzędzia stanowią obecnie jedno z podstawowych wyposażeń nowoczesnego i aktywnego turysty. Urządzenia te dają możliwość nie tylko sprawnego poruszania się w terenie i odnajdywania niezbędnych informacji, ale mogą być także wykorzystywane w celach zabawy i urozmaicenia pobytu.
Jedną z możliwości wykorzystania urządzeń nawigacyjnych w celach zabawowych są organizowane gry terenowe, podczas których uczestnicy muszą zlokalizować punkt na podstawie jego współrzędnych geograficznych i jak najszybciej dotrzeć do odpowiedniego miejsca.
Przykładem takiej gry jest zorganizowane podczas Święta Bursztynu „Poszukiwanie skarbu bursztynowego na Łódzkim Szlaku Konnym”. Ideą gry było wprowadzenie uczestników w klimat średniowiecznej wyprawy rycerskiej, której celem było znalezienie skarbu. Gra nawiązywała do mających miejsce na terenie Ziemi Wieluńskiej wypraw bursztynowych. Uczestnicy odwiedzali kolejne punkty wyprawy z pomocą nawigacji GPS poruszając się po zapisanej wcześniej w urządzeniu trasie. Po drodze mieli do wykonania zadania, takie jak wypicie szlachetnego trunku „Bursztynówki”, rzut oszczepem oraz zakładanie i zdejmowanie kolczugi.
Podobnego rodzaju gry przeprowadzane są przez wiele grup i stowarzyszeń internetowych na wielu imprezach przez cały rok. Są organizowane zarówno w scenerii dzikiej przyrody, jak również na miejskich ulicach i placach. Jednym z rodzajów gier opartych na GPS jest geocaching. Uczestnicy odczytują ze specjalnych stron współrzędne ukrytego skarbu i mają za zadanie odnaleźć go w rzeczywistości. W ukrytych skrzynkach-skarbach należy pozostawić swój ślad, a także można zostawić drobne upominki na wymianę.
Na pewno tego typu zabawy w poszukiwaczy skarbów stanowią świetne urozmaicenie organizowanej wyprawy. Zapraszamy do udziału w grach proponowanych przez Drużynę Wojów Szlaku Bursztynowego oraz innych organizatorów. A także do jak najszerszego wykorzystywania posiadanych urządzeń mobilnych podczas wycieczek.
Technika w promocji zabytków i wydarzeń kulturalnych
W historycznym obozowisku i w strojach Drużyny Wojów Szlaku Bursztynowego specjaliści informatyki oraz map cyfrowych prezentują możliwości systemu informacyjno-nawigacyjnego, tak bardzo przydatnego dla wszystkich turystów aktywnych. Pokazują jak portal skalowany na poziomie ogólnopolskim, regionalnym (wojewódzkim) oraz lokalnym (powiatowym, gminnym) jest innowacyjnym i skutecznym narzędziem promocji dla każdego regionu przyjaznego turystom aktywnym, którzy również na co dzień korzystają z nawigacji GPS.
Podczas zabawy w terenie udowadniają i podkreślają, że smartfony to środki dzisiejszej techniki, które należy wskazywać m.in. młodym ludziom jako podstawowe kanały dotarcia do zabytków i atrakcji kulturowych oraz kalendarium wydarzeń kulturalnych.
Dlaczego naprawdę darmo?
Każdy turysta może pobrać aplikacje GPS dla smartfonów i urządzeń mobilnych PDA w dziale „Tematy / Naprawdę darmo ”, na stronach:
- http://www.map4U.pl , również zawsze dostępny na smartfonach pod adresem m.map4U.pl
- Portal Turystyki Aktywnej „W siodle” – http://www.wsiodle.lodzkie.pl
- Portal Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej – http://www.turystyka.wielun.pl
Bezpłatna forma udostępnienia aplikacji możliwa jest dzięki naszym sponsorom, których celem statutowym nie jest zarabianie pieniędzy.
Na przykład Fundacja informatyki i Zarządzania z Łodzi w ramach działalności statutowej tworzy bazy danych i mapy cyfrowe dla turystów.
Redakcja map4U na terenie całej Polski szuka i skutecznie znajduje gospodarzy regionów przyjaznych turystom aktywnym. Gospodarzy, którzy w ramach swoich budżetów na promocję oraz informatyzację, fundują turystom aplikacje informacyjno-nawigacyjne udostępniane na stronach portalu.