Pątnów
Opis
Pątnów to typowa wieś gminna w centralnej Polsce. Mieszkańcy wsi zajmują się przeważnie rolnictwem. Pątnów leży w pobliżu Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
Miejsca warte odwiedzenia
- W centrum wsi stoi kościół pw. św. Jana Ewangelisty. Murowaną świątynię wybudowano na wzniesieniu w latach 1917–1927. Bryła budowli posiada dach dwuspadowy kryty blachą, dzwonnice na planie czworokąta, dwie dłuższe strony kościoła posiadają cztery ceglane pilastry, dach absydy, niższy od kościoła ma pięć spadków. We wnętrzu na belce tęczowej znajduje się krucyfiks barokowy z XVIII wieku oraz chrzcielnica z XVIII wieku. Obok kościoła znajduje się murowana plebania, kryta blachą z 1912 roku oraz budynki gospodarcze wybudowane z cegły i piaskowca, stojące naprzeciw siebie z dwuspadowymi dachami pokrytymi dachówką cementową.
- Przed kościołem znajduje się kapliczka murowana z XVIII wieku, czworoboczna, kryta dachem namiotowym z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego.
- Na obrzeżach wsi znajduje się cmentarz parafialny z nagrobkami z początku XX wieku, należące do dawnych właścicieli ziemskich: Jana Sasa Kobylańskiego zmarłego w 1906 roku (nagrobek w formie stojącej, z polem inskrypcyjnym, zwieńczony żeliwną figurą Ukrzyżowanego Chrystusa, całość nawiązująca do sztuki neogotyckiej); Mieczysława i Władysława Krzyżanowskich zmarłych w 1911 i 1912 roku (nagrobek w formie stojącej, z polem inskrypcyjnym, całość nawiązująca do sztuki neogotyckiej, skromne ogrodzenie wokół pomnika).
- Zespół zabudowy stacji kolejowej w Pątnowie pochodzi z lat 20. XX w. Architektura budynków utrzymana jest w stylu nawiązującym do dworów staropolskich.
- Źródło nazwane imieniem świętego znajduje się w niewielkim zagajniku niedaleko kościoła w Pątnowie.