Skomlin
Opis
Historia miejscowości
Pierwsza wzmianka o Skomlinie pochodzi z 1210 roku kiedy to rycerz Zbranimir przekazał wieś Dzietrzniki i Zscomelin klasztorowi cystersów w kaliskim. W 1245 roku wieś występuje już pod obecną nazwą Skomlin. W 1250 roku wieś zyskuje lokację na prawie niemieckim. Do XX wieku wieś przechodziła z rąk do rąk. Po II wojnie światowej została utworzona gmina. Dziś wieś liczy ponad 1,5 tysiąca mieszkańców.
Miejsca warte odwiedzenia
- Skomlin do dnia dzisiejszego posiada widoczny średniowieczny układ owalnicowy wsi, charakterystyczny dla osad czeskich i śląskich. Prawdopodobnie położenie na szlaku z Wielunia na Śląsk spowodowało przyjęcie tego układu w centralnej Polsce.
- Kościół pw. św. Jakuba i św. Filipa. Modrzewiowa świątynia o konstrukcji zrębowej została zbudowana w 1740 roku. Należy do charakterystycznych kościołów typu wieluńskiego. Jest kościołem trójnawowym, orientowanym, zbudowanym na rzucie prostokąta na podmurowaniu z kamienia „przemojskiego”. Wieżyczka sygnaturki kryta jest barokowym, dwuczłonowym hełmem zwieńczonym kulą i krzyżem. Pod względem wyposażenia wnętrza kościół należy do najciekawszych w Polsce pośród drewnianych budowli barokowych z elementami rokokowymi. Na ścianach, sklepienia nawy i prezbiterium znajduje się polichromia rokokowa z przedstawieniami Siedmiu Sakramentów oraz scenami z życia apostołów i świętych wykonana w 1776 roku przez K. Więckowskiego. Obok kościoła w 1835 roku zbudowano wolno stojącą trzydziestometrową murowaną dzwonnicę z zegarem i dwoma dzwonami noszącymi imiona patronów świątyni – Jakub i Filip. Dzwonnica została umieszczona w herbie Skomlina.
- Unikatowym w skali kraju zabytkiem jest zbudowany w 1777 roku z modrzewiowych bali spichlerz. Bryła budynku jest konstrukcji zrębowej o trzech kondygnacjach przedzielonych daszkiem, całość nakryta gontowym dachem dwuspadowym.
- W Skomlinie znajduje się także kaplica cmentarna z XVIII wieku.
- Drewniany, elektryczny młyn.
- We wsi znajduje się szereg drewnianych chałup z początku XX wieku.