Muzeum Borów Tucholskich

Muzeum Borów Tucholskich posiada 4 kondygnacje. Trzy z nich przystosowane zostały do celów wystawowych. W pierwszym roku funkcjonowania Muzeum zwiedziło 2751 osób.

Opis

Muzeum Borów Tucholskich zostało utworzone w 1980 roku jako oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Ekspozycja umieszczona została w dawnym budynku miejskim z przełomu XIX i XX wieku, architektonicznie przypominającym spichlerz. Wcześniej budynek pełnił rolę magazynu, rozlewni piwa czy skupu ziół. Budynek jest murowany o drewnianych stropach, posiada 4 kondygnacje z czego 3 udostępnione są pod ekspozycje. Co roku muzeum odwiedza około 9000 turystów.

Wystawa muzealna składa się z 4 części:

  1. Sala poświęcona historii miasta z dwoma makietami średniowiecznej i XIX-wiecznej Tucholi.
  2. Chata Borowiacka – w dwóch pomieszczeniach stworzono rekonstrukcje chłopskiej chaty z całym sprzętem codziennego użytku.
  3. Etnografia Borów Tucholskich – w sali prezentowane są tradycyjne zawody regionu: leśnik; pszczelarz; kowal; stolarz; rybak; fryzjer.
  4. Flora i fauna Borów Tucholskich – ekspozycja w całości poświęcona jest przyrodzie Borów Tucholskich. Można zapoznać się z wyjątkowymi zwierzętami zamieszkującymi te regiony jak i z pracą leśnika w Borach Tucholskich.

Data lub czas powstania

1980 r. (XX w.)

Materiał budowlany

Obiekt murowany – cegła.