Zamek w Prószkowie

Zamek z XVI wieku, który należał do rodu Prószkowskich. Pierwotnie w stylu renesansowym, przebudowany częściowo w stylu barokowym.

Opis

Zamek dwupiętrowy, częściowo podpiwniczony, czteroskrzydłowy, zbudowany na planie prostokąta z dziedzińcem wewnętrznym, na którym znajduje się basen fontanny. Pierwotny renesansowy układ w zasadzie został zachowany, przebudowa w stylu barokowym objęła zmianę elewacji zewnętrznych, nadbudowę wież, wykonanie dekoracji sztukatorskiej oraz zmianę w podziale wnętrz.

Do obecnych czasów zachowały się krużganki dziedzińca i barokowe wnętrza. Przy zamku można zobaczyć pozostałości murów miejskich, widać także, że zamek był kiedyś otoczony fosą.

Data lub czas powstania

XVI w.

Materiał budowlany

Obiekt murowany – cegła.

Historia

Zamek został wybudowany w 1563 roku przez Jerzego Prószkowskiego. Zamek prezentował walory obronnego bastionu i renesansowego pałacu. W 1613 roku dobudowano salę biblioteczną, salę koncertową i teatralną. W 1644 roku został spalony przez Szwedów, a jego odbudowa nastąpiła dopiero około 1677 r. przez architekta włoskiego Jana Sregno. Założono wtedy ziemne fortyfikacje bastionowe, które jednak usunięto w XIX wieku. W 1769 r. po śmierci ostatniego potomka rodu Prószkowskich, zamek trafia w ręce rodziny Dietrichsteinów, a później kupuje go król pruski Fryderyk II.

W latach 1845–1847 zamek przekształcono w stopniu częściowym w związku z adaptacją na Akademię Rolniczą. W 1881 r. Akademia Rolnicza została rozwiązana, a w zamku po kolejnej adaptacji utworzono w 1930 roku oddział szpitala św. Wojciecha dla upośledzonych umysłowo. Obecnie w zamku mieści się Dom Pomocy Społecznej.

Forma ochrony prawnej

Obiekt wpisany do rejestru zabytków jako zespół zamkowy, XVI/XVII, XVIII/XIX w.:

  • zamek, nr rej.: 114/54 z 12.07.1954 (wypis z księgi rejestru);
  • park, nr rej.: 82/83 z 15.09.1983.
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zamek w Prószkowie – Park, nr rej.: 82/83 z 1983-09-15
  • Zamek w Prószkowie – Zamek, nr rej.: 114/54 z 1954-07-12

Położenie obiektu

Obiekt znajduje się w centrum miasta.

Dostępność

Zamek  nie jest udostępniony do zwiedzania, ponieważ mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej.