Muzeum Kultury Ludowej i Park Etnograficzny w Kolbuszowej
Opis
Kolbuszowski skansen zlokalizowany jest na granicach trzech miejscowości: Kolbuszowej, Kolbuszowej Górnej i Domatkowa, zaś jego powierzchnia wynosi ok. 26 ha, a ekspozycje podzielono na dwa główne sektory – lasowiacki i rzeszowiacki. Sektory dzieli naturalny staw hodowlany o powierzchni 4 ha i strumyk Brzezówka.
Skansen kolbuszowski udostępnia zabytki budownictwa oraz kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Wszystkie zgromadzone eksponaty poprzedziły wieloletnie badania terenowe i archiwalne. Obiekty do momentu przeniesienia znajdowały się w ciągłym użyciu, co niemalże w 100% pozwala na odzwierciedlenie kształtu, a także życia, pracy konkretnej rodziny z zachowaniem statusu majątkowego i społecznego.
Na wyposażeniu jest obecnie ponad 50 dużych obiektów i ok. 20 tysięcy eksponatów mniejszych; przybywa ich z roku na rok.
Obecnie dobiegają końca prace nad drewnianym kościółkiem św. Marka (przeniesionym z Rzochowa); niebawem będzie można go oglądać w całej okazałości.
Okolica zachęca do zwiedzania i czynnego odpoczynku na łonie natury w spokojnym miasteczku. Kolbuszowa naprawdę posiada wiele ciekawych atrakcji.
Data lub czas powstania
1978 r. (XX w.)
Materiał budowlany
Drewno.Historia
Koncepcja utworzenia kolbuszowskiego skansenu sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Samą wizję lokalną przeprowadzono w latach siedemdziesiątych. Zorganizowanie skansenu powierzono Muzeum Regionalnemu Lasowiaków (placówka społeczna regionalnych działaczy skupiająca się w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury imienia J. Goslara w Kolbuszowej). W 1974 roku muzeum zostało upaństwowione i zmieniono jego nazwę na Muzeum Regionalne w Kolbuszowej. Po zatwierdzeniu statusu przez wojewodę rzeszowskiego stało się ponad terytorialną instytucją obejmującą swym zasięgiem województwa rzeszowskie, przemyskie i tarnobrzeskie. Od 1974 roku zaczęto przenoszenie wytypowanych obiektów na teren skansenu. Wielkie otwarcie skansenu nastąpiło dopiero 4 maja 1978 roku.
Położenie obiektu
Przy ulicy Tadeusza Kościuszki 6 znajduje się biurowiec skansenu. Park etnograficzny – obiekty skansenu, eksponaty muzealne natomiast znajdują się przy ulicy Wolskiej 36.
Dostępność
Skansen czynny:
-
w sezonie turystycznym od 15 kwietnia do 15 października:
w dni robocze 9:00–17:00;
w dni wolne od pracy i święta 10:00–19:00;
-
poza sezonem turystycznym: 9:00–15:00.
Rabaty/zniżki
Zniżki dla rodzin z dziećmi.
Zniżki poza sezonem turystycznym.
W poniedziałki wejście bezpłatne.
Inne
Park etnograficzny
ul. Wolska 36
tel. (17) 227 10 71 w. 22