Zespół dworsko-parkowy w Kopydłowie

Dawny zespół dworsko-parkowy w Kopydłowie czasy świetności ma już niestety za sobą. Dwór jest obecnie malowniczą ruiną, w parku przetrwało jednak sporo zabytkowych drzew.

Opis

Dwór na planie prostokąta, parterowy z użytkowym poddaszem, z wysuniętym ryzalitem przy elewacji frontowej (zachodniej). Dach naczółkowy, kryty papą. Dwór zdewastowany, nieużytkowany.

Budynek otoczony jest parkiem o pow. ok. 1,5 ha. W części centralnej znajduje się staw (obecnie mocno zarośnięty), od wschodu część parku o charakterze leśnym. W parku zachowało się kilka pomników przyrody: jawor (obwód 370 cm), jesion wyniosły (obwód 300 cm), klon zwyczajny (obwód 280 cm) oraz sosna wejmutka (obwód 220 cm), a także inne okazy starodrzewia, przede wszystkim dęby i klony.

Data lub czas powstania

XIX w.

Materiał budowlany

Dwór murowany, z cegły.

Historia

Park został założony (wg lokalnej tradycji) w końcu XIX w. przez ówczesnych właścicieli dworu – Sobolewskich.Sam dwór pochodzi również z XIX w., najprawdopodobniej jest niewiele młodszy od parku.

Od początku XX w. właścicielami majątku byli Daszkiewiczowie (uwłaszczeni włościanie), którzy gospodarowali tu do II wojny światowej. Po wojnie majątek stał się siedzibą PGR-u, obecnie nadal jest tu prowadzona działalność rolnicza, a obiekt należy do Agencji Nieruchomości Rolnych.

Położenie obiektu

Zespół dworsko-parkowy znajduje się w południowo-wschodniej części Kopydłowa, przy drodze na Kurów (prowadzi tędy szlak rowerowy EWI 12).

Dostępność

Park i dwór pozostają nieogrodzone i niezagospodarowane, dostępne od strony drogi Kopydłów – Kurów. Zwiedzanie możliwe po uzyskaniu zgody zarządcy terenu w przylegającym gospodarstwie rolnym (właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie Filia w Łodzi).

Parking

Brak wydzielonego parkingu przy obiekcie.

Źródła, informacje w Internecie

www.gminabiala.pl