Zespół parkowo-pałacowy w Korwinowie
Opis
W Korwinowie zachowały się pozostałości po zespole parkowym przy pałacu – willi. Willa należąca do właściciela cegielni została zniszczona przez pożar. W latach 50-tych ubiegłego wieku została odbudowana i w takiej postaci dotrwała do czasów współczesnych. Cechuje ją ciekawa architektura warta obejrzenia. Obecnie w jej wnętrzu znajdują się mieszkania osób prywatnych.
Na terenie zespołu parkowego usytuowane jest boisko, plac zabaw dla dzieci oraz drewniana altana, dająca schronienie przed deszczem, słońcem bądź wiatrem, w której można usiąść i odpocząć będąc na spacerze krajoznawczym.
Data lub czas powstania
XIX w.
Materiał budowlany
Obiekt murowany − cegła.Historia
Początki budowy pałacu i cegielni datowane są na 1887 rok. Pierwszym właścicielem cegielni i pałacu był Korwin, który pochodził z Małopolski. W 1901 roku Towarzystwo Akcyjne Zakładów Ceramicznych „Korwinów”, mając na względzie wysokie parametry tutejszego surowca, wzniosło budynki fabryki „Korwinów”. W budynku popularnie zwanym „Spółka”, od początku jego istnienia, w lewej części, tam gdzie są drzwi wejściowe, był sklep przyfabryczny, w którym zaopatrywali się pracownicy zakładu i okoliczni mieszkańcy. Na piętrze i poddaszu były natomiast mieszkania dla pracowników cegielni.
Pałac właściciela był okazałym budynkiem trzykondygnacyjnym o bardzo ciekawej architekturze z dwoma kolistymi narożami zwieńczony wieżami i murem. Gospodarstwo otoczone było pięknym ogrodem. Jesienią 1941 roku doszło do wybuchu pożaru. Pałac – willę odbudowano w roku 1953 jako biurowiec, a po przeniesieniu dyrekcji do Gnaszyna przebudowano na obiekt mieszkalny dla pracowników. Obecnie pałac jest w dobrym stanie i zamieszkują tam osoby prywatne.
Położenie obiektu
Obiekt znajduje się na obrzeżach wsi, w południowej części.
Dostępność
Można zwiedzać przez cały rok.
Parking
Przed willą znajduje sie parking.