Konopnica
Opis
Miejscowość gminna w powiecie wieluńskim położona przy drodze powiatowej Osjaków - Rychłocice. Współcześnie miejscowość letniskowa ulokowana po obu stronach Warty.
Historia miejscowości
Badania archeologiczne prowadzone we wsi odkryły cmentarzysko ciałopalne z IV w. Źródła pisane wspominają o Konopnicy już w roku 1391. Właścicielami wsi był ród Korczowskich, który zmienił nazwisko na Konopniccy, po tym jak Jan Korczowski h. Jastrzębiec zakupił dobra konopnickie. W 1552 r. wieś posiadała 13 osad płużnych z karczmą, żelazną kuźnicę oraz młyn.
Wirtualny spacer w 3D
Rzeka Warta w Konopnicy
Warta stanowi największy atut Ziemi Wieluńskiej. Jest jedyną rzeką w okolicach Wielunia spełniającą warunki dla uprawiania turystyki wodnej.
Miejsca warte odwiedzenia
Obecnie Konopnica staje się miejscowością turystyczną, dzięki zabytkom, bogatej historii i szlakowi bursztynowemu. Co roku w Konopnicy odbywa się Europejskie Święto Bursztynu.
- Prace archeologiczne prowadzone na terenie Konopnicy doprowadziły do odkrycia siedlisk ludzkich datowanych na IV wiek p.n.e. Podczas prac archeologicznych prowadzonych w Konopnicy odkryto skarb rzymskich denarów z II w. n.e.
- Niecały kilometr na południe od centrum wsi, nad samą rzeką, na urwistym brzegu Warty można odnaleźć pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska stożkowego, prawdopodobnie prapolskiej kultury. Grodzisko zwane „Zamczyskiem” otoczone wałem i podwójnymi fosami, zamieszkiwane w XIII i I poł. XIV w., zaliczane do największych i najciekawszych średniowiecznych założeń obronnych centralnej Polski, stanowi doskonały punkt widokowy.
- Pierwszym obiektem sakralnym był drewniany kościół ufundowany w 1552 r. przez Wojciecha Konopnickiego, podsędka wieluńskiego i jego braci Andrzeja i Jakuba Konopnickich. Obecnie istniejący zabytkowy kościół parafialny pw. Św. Rocha zastąpił swojego poprzednika w roku 1642. Uległ on spaleniu w 1858 roku w związku z czym konstrukcja była kilkakrotnie przebudowywana w XIX i XX w. Obecnie budowla cechuje się stylem wczesnobarokowym. Murowany kościół jest orientowany z prostokątną nawą, węższym, zamkniętym półkoliście prezbiterium i zakrystią z przybudówką. Dach kościoła jest dwuspadowy, a nad zakrystią pulpitowy. Czterokondygnacyjna wieża kościoła jest zwieńczona charakterystycznym barokowym hełmem. W przeszłości, z jej drugiej kondygnacji można było udać się przejściem sklepionym dwiema arkadami do nie istniejącego już klasztoru paulinów – został on zlikwidowany w czasach zaborów, a dobra uległy konfiskacie. Wewnątrz świątyni możemy odnaleźć wiele cennych obrazów i ołtarzy z XVII, XVIII i XIX w. oraz malowany herb fundatora klasztoru Hieronima Konopnickiego kasztelana spycimerskiego.
- Do cennych zabytków zalicza się także XIX-wieczny neogotycki dwór i murowany spichlerz z tego samego wieku. Pierwsza budowla składa się z członów pochodzących z różnych okresów. Należała ona do ostatnich właścicieli Konopnicy – Kozarskich h. Wąż. Monumentalny portal znajdujący się w ryzalicie, posiada dekoracyjne wieżyczki. Stylowe blanki wieńczą wieżę i korpus główny konstrukcji. W dworze przebywała Maria Konopnicka, której mąż Jarosław Konopnicki pochodził z rodu poprzednich właścicieli Konopnicy. Obecnie w pałacu znajduje się Dom Pracy Twórczej Politechniki Łódzkiej. W otaczającym dwór założeniu parkowym liczne pomniki przyrody – wiąz szypułkowy, dwie lipy drobnolistne i dwa klony zwyczajne.
- W założeniu dworskim pseudogotycki spichlerz z I poł. XIX w. Jest to dwukondygnacyjny budynek zaprojektowany na rzucie prostokąta z dwuspadowym dachem.
- Nad Wartą znajduje się drewniany młyn wodno-elektryczny z końca XIX w.
- W Konopnicy znajduje się cmentarz wojenny (0,2 ha) z czasów II wojny światowej z mogiłami 54 żołnierzy i ich dowódcy z 72 pp. im. Dionizego Czachowskiego poległych w walce o utrzymanie przepraw na Warcie 3 września 1939 r.