Pałac Arcybiskupi we Wrocławiu

Pałac Arcybiskupi, zwany „Prepozytówką" znajduje się na Ostrowie Tumskim. Siedzibą biskupstwa wrocławskiego jest już od XIII w. Obecny obiekt to efekt przebudowy w XIX w.

Opis

Pałac będący niegdyś Prepozytówką – domem prepozytora – czyli przewodniczącego kapituły katedralnej wzniesiono w II połowie XVIII w. Pierwotnie był wieżą mieszkalną, przekształconą później w pałac Sufraganów. Budynek nie został zniszczony podczas oblężenia Festung Breslau, jedynie częściowo zniszczone oficyny zostały obniżone o kondygnację a klasycystyczna brama pałacowa została zastąpiona – pozostałą z jednej ze zniszczonych willi – żelazną zdobną kratą.

Po wojnie pałac stał się siedzibą metropolity wrocławskiego i jest nią do dziś, jednak biuro do oficjalnych przyjęć znajduje się w siedzibie Kurii.

Pałac prezentuje się malowniczo od strony dużego dziedzińca jak i od strony rzeki, gdzie otaczają go przepiękne ogrody.

Data lub czas powstania

XIII w.

Liczne przebudowy w kolejnych wiekach.

Materiał budowlany

Obiekt murowany – cegła.

Historia

Wzniesiony w II poł. XVIII w. Po pożarze w 1791 r. zostały nadane mu cechy klasycystyczne. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo jedynie jego otoczenie, po wojnie zaś stał się siedzibą metropolity.

Ciekawostki

Zaraz przed wprowadzeniem stanu wojennego w rezydencji ukryto znane wszystkim 80 mln zł, „ściągnięte z konta Solidarności”. Również tu po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się Władysław Farsyniuk.

Forma ochrony prawnej

Obiekt wpisany do rejestru zabytków jako:

  • pałac „Prepozytówka”, nr rej.: 55 z 25.01.1962.
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Pałac „Prepozytówka" we Wrocławiu, nr rej.: 55 z 1962-01-25

Położenie obiektu

Obiekt znajduje się w centrum miasta, tuż nad Odrą, niedaleko Mostu Tumskiego.

Dostępność

Obiekt można zobaczyć jedynie z zewnątrz.