Jaskinia Wiercica

Jaskinia Wiercica to jedna z najgłębszych, najdłuższych i najciekawszych jaskiń na Jurze. Znaleziono w niej największe w Polsce szczątki niedźwiedzia jaskiniowego. Jest też jednym z najcenniejszych w Polsce stanowisk hibernacji nietoperzy.

Opis

Jedna z najgłębszych, najdłuższych i najciekawszych jaskiń na Jurze. Składa się z systemu małych sal, korytarzy i przełazów umieszczonych jeden nad drugim. System ten to labirynt o długości 210 m. W dolnej części jaskinia robi się obszerna i tworzy owalną salę. Jaskinia nie posiada bocznych odgałęzień. Na stropie występują polewy naciekowe. Ze stropu odchodzą natomiast kilkunastometrowe kominy połączone ze sobą na różnych poziomach skomplikowanym systemem korytarzyków. Jaskinia rozpoczyna się niewielkim, ciasnym otworem na dnie wspomnianego leja. Otwór prowadzi do krawędzi pionowej studni o głębokości 12 metrów. Jej pokonanie wymaga zjazdu na linie. Z dna studni długi stożek usypiskowy prowadzi do wielkiej komory zwanej "Sala z Kolumną". Jej dno stanowi najniższy punkt jaskini. W końcowej części sali we wnęce urządzono kapliczkę z obrazem NMP Jasnogórskiej. Dno pokrywa rumosz skalny i bloki wapienne pod którymi gdzieniegdzie przebija namulisko zawierające szczątki kostne. W 1966 r. w początkowej części sali znaleziono największe w Polsce szczątki niedźwiedzia jaskiniowego.

Zimują tu m.in. nietoperze z gatunku nocek Nattera, podkowiec mały, a także największy występujący w Polsce nietoperz — nocek duży, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 45 cm. Warto dodać, że jaskinia jest również środowiskiem występowania licznych osadów zawierających m.in. kości zwierząt plejstoceńskich, a także miejscem występowania fauny bezkręgowej.

HISTORIA

Jaskinia została odkryta przez poszukiwaczy szpatu (kalcytu). Po raz pierwszy została zbadana 9 lipca 1954 r. przez członków STJ PTTK z Warszawy, z kolei inwentaryzacji dokonał J. Rudnicki w 1959 r.

Forma ochrony prawnej

Jaskinia Wiercica została objęta przez Wojewodę Śląskiego ochroną jako stanowisko dokumentacyjne. To miejsce, które jest ważne dla naukowców z powodu występowania formacji geologicznych, skamieniałości, tworów mineralnych. Zdaniem przyrodników położona w gminie Niegowa jaskinia jest jednym z najcenniejszych w Polsce stanowisk hibernacji nietoperzy.

Na terenie stanowisk dokumentacyjnych zabrania się niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu, a także uszkadzania i zanieczyszczania gleby, wydobywania do celów gospodarczych skał, torfu oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów.

Zabrania się również umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt oraz niszczenia nor i legowisk zwierzęcych.

Położenie obiektu

Jaskinia Wiercica połozona jest w dolinie Wiercicy na wschód od Ostrężnika.

Do jaskini można dojść np. czerwonym szlakiem Orlich Gniazd z Trzebniowa w stronę Ostrężnika lub z Ostrężnika w stronę Trzebniowa. Ok. 800 metrów za/przed Trzebniowem należy skręcić na północ w piaszczystą drogę doprowadzająca na zalesiony grzbiet. Po osiągnięciu szczytu grzbietu skręcamy na zachód. Jaskinia znajduje się w okolicy nie wysychającej kałuży, w leju położonym 30 metrów na północ od drogi, w szczytowym rejonie garbu.

W pobliżu jaskini biegnie również czarny szlak Gór Gorzkowskich, którym można również dojść zarówno z Ostrężnika jak i Trzebniowa. Od Ostrężnika należy iść tym szlakiem ok. 800 m od rozdzielenia się z czerwonym szlakiem Orlich Gniazd następnie trzeba skręcić na północ na szczyt garbu i dalej podobnie jak w opisie dojścia ze szlaku czerwonego.

Dostępność

Zwiedzanie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu oraz posiadania doświadczenia we wspinaczce jaskiniowej. Wejście jaskini zamknięte jest stalowymi drzwiami. 

Wejście do jaskiń na terenie Parków Narodowych i Krajobrazowych wymaga zezwolenia.