Dworek Wereszczyńskich w Kościelcu

We wsi znajduje się dworek Wereszczyńskich z XIX wieku, gdzie w 1910 roku urodziła się Wanda Wereszczyńska – malarka i pedagog. Obecnie mieści się tutaj przedszkole.

Opis

Dworek zbudowano w stylu klasycystycznym. Powstał w XIX wieku na miejscu XVII-wiecznej budowli. Otoczony był on niegdyś parkiem i stanowił siedzibę ostatnich dziedziców tej miejscowości – Wereszczyńskich. To w nim przyszła na świat wybitna malarka, zamieszkała w Częstochowie – Wanda Wereszczyńska. Po 1939 roku majątek został im odebrany przez III Rzeszę, a po wojnie upaństwowiony przez władzę ludową. Ta wykorzystała dwór najpierw na siedzibę dla gromadzkiej rady narodowej, a potem na przedszkole. Miały tutaj miejsce trzy wizyty papieskie w drodze do Częstochowy. Pamiątką tych wydarzeń jest pomnik Jana Pawła II z 1994 roku, wykonany przez Jerzego Kędziorę. Dwór był wielokrotnie przebudowywany, aż uzyskał klasycystyczną formę.
W okolicy dworku można dostrzec pozostałość parku dworskiego.

Data lub czas powstania

XIX w.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Historia

W 1941 r. Wanda Wereszczyńska została z rodziną wysiedlona przez Niemców z majątku w Kościelcu i przeniosła się do Częstochowy. Artystka malowała głównie martwe natury, kwiaty, pejzaże i portrety. Jej prace prezentowano w Moskwie, Pekinie, Londynie, Teheranie i Mińsku, a obecnie znajdują się w zbiorach w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Częstochowie, Bytomiu i Opolu oraz w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Ciekawostki

W czasie okupacji doszło do nieodżałowanej straty – malarka utraciła ponad setkę swoich dzieł. Zachowało się zaledwie kilka obrazów, m.in. „Pejzaż z Kościelca” (1935), „Dworek w lecie” (1937) i „Dworek w jesieni” namalowany przed 1939 r.

Położenie obiektu

Dwór znajduje się w centrum wsi, przy głównej drodze prowadzącej do Rudnik.

Dostępność

Obiekt dostępny cały rok.