Bunkry wojenne w Częstochowie
Opis
Dziś bunkry w większości stoją na prywatnych gruntach. Ich konstrukcja jest bardzo wytrzymała, żaden ze schronów nie został zniszczony w czasie wojny. Na dachu jednego ze schronów mieszczącego się przy ul. Radomskiej widać ślad po uderzeniu pociskiem.
Typowy bunkier obronny posiada jedną komorę i strzelnicę do wystawienia karabinu maszynowego. Betonowa kapsuła jest ciasna, mieszcząca tylko dwie lub trzy osoby. Poziome otwory umożliwiały panoramiczną obserwacją terenu.
Data lub czas powstania
ok. 1939 r. (XX w.)
Materiał budowlany
Beton.Historia
Na obrzeżach Częstochowy jest 12 takich budowli (10 bojowych i 2 obserwacyjne), które pozostały po wybudowanej, ale tylko częściowo ufortyfikowanej linii obrony Częstochowy zwanej Redutą. Podobno linia umocnień liczyła kiedyś 19 bunkrów przeznaczonych na stanowiska karabinów maszynowych, działek przeciwlotniczych lub jako punkty obserwacyjne.
Plan wybudowania tej linii (od Kiedrzyna, przez Herby po Lubliniec) powstał w 1938 roku, gdy wiadomo już było, że Niemcy szykują się do wojny. Miało ją stanowić 61 bunkrów (bojowe i obserwacyjne), rowy strzeleckie i przeciwczołgowe, przeszkody z drutu kolczastego, betonowe zapory przeciwczołgowe (jeże). Wybudowano tylko 19.
Częstochowa leżała w pasie przygranicznym. Stąd było najbliżej Niemcom do stolicy, więc na tym kierunku spodziewano się pierwszego uderzenia.
Trudna sytuacja ekonomiczna kraju i czekanie na uchylenie zarządzenia o ochronie płodów rolnych były głównymi przyczynami, z powodu których bunkry zaczęto budować w pośpiechu dopiero w lipcu 1939 roku.
Położenie obiektu
Trzy bunkry można obejrzeć w pobliżu Cmentarza Komunalnego przy ul. Radomskiej 117. Jeden z nich znajduje się dokładnie na terenie Cmentarza Komunalnego.
Dostępność
Obiekty dostępne cały rok.
Parking
Parking znajduje się przy Cmentarzu Komunalnym.