Mozaiki – dekoracje budyków w Częstochowie
Opis
Takie zdobienia budynków to oryginalna spuścizna działań plastycznych artystów XX wieku. Dziś nie poddawane konserwacji niszczeją, a nawet giną, ukrywane pod warstwą ocieplającego styropianu.
Mozaika to jedna z form dekoracji plastycznych w architekturze znana od starożytności. W Polsce szczególnie popularna po II wojnie światowej. Kolorowe, o niepowtarzalnym charakterze mozaiki powstawały w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku zgodnie z kanonem sztuki socrealistycznej, przyciągając wzrok przechodniów swoimi abstrakcyjnymi formami.
Mają realistyczne jak i abstrakcyjne formy, stanowiąc kolorystyczne efektowne dekoracje budynków. Umieszczane były na frontach, reprezentacyjnych ścianach, a także wewnątrz instytucji kultury, uczelni czy pływalni miejskich. Zdobiły instytucje, ściany budynków mieszkalnych, wnętrza kawiarni i sklepów. Przekazują treści na temat sposobu użytkowania budynku lub mają czysto abstrakcyjną formę. Na budynkach szkół bardzo często przedstawiane są postacie dzieci i młodzieży.
W Częstochowie tego typu dekoracje można spotkać na ścianach Miejskiej Galerii Sztuki, Akademii im. Jana Długosza, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, pływalni MOSiR czy Szkoły Podstawowej nr 21. Mozaiką wyklejona jest także ciekawa rzeźba przedstawiająca postać kobiecą, znajdująca się na skwerze Solidarności.
Autorami dawnych dekoracji są artyści Włodzimierz Ściegienny i Stanisław Łyszczarz.