Zabytki techniki i przemysłu w województwie śląskim

Aktywność charakterystyczna dla osób realizujących cele poznawcze inspirowane przez zdobycze techniki i cywilizacji, zwiedzających obszary i obiekty przemysłowe, uczestniczących w wydarzeniach ukazujących dzisiejszą technikę i nowoczesne technologie.

Opis

Jeżeli wielokrotnie stawialiście sobie pytania „jak oni to zrobili?” lub „jak to działa?” wasz wybór powinien paść na aktywność techniczno-cywilizacyjną. Jest to zbiór wszystkich zdobyczy cywilizacji, które zadziwić mogą sposobem powstania lub sposobem działania. Wśród nich kryją się zabytki techniki, które podziwiać można dziś zastanawiając się nad umiejętnościami inżynierów sprawujących swoje funkcje nawet przed wiekami. Ważną gałęzią jest też nowoczesne budownictwo, to które zadziwia rozmiarami, rozwiązaniami technicznymi i materiałami wykorzystywanymi podczas budowy, mogą to być konstrukcje wykorzystywane na co dzień (zapory, mosty, estakady, wieże, stadiony, hale widowiskowe czy centra handlowe), ale także te postawione jedynie dla radości oglądającego, często ukryte gdzieś w infrastrukturze miasta.

Zabytkowa stacja z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w Rudach przy ul. Szkolnej 2.

Wirtualny spacer w 3D

Rudy – Skansen kolejki

Zabytkowa stacja z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w Rudach przy ul. Szkolnej 2.

Turyści preferujący omawianą aktywność mogą na mapie wyszukać ciekawe informacje przede wszystkim korzystając z kategorii Zabytki i kultura:

  • Zabytki architektury świeckiej,

    • Obiekty obronne i warowne,

    • Spichlerze, budynki gospodarcze,

    • Obiekty techniki,

  • Obiekty kulturalne,

    • Muzea, archiwa i zbiory (dotyczące techniki).

Ponadto podczas planowania podróży można poszukać ciekawych informacji urozmaicających wycieczkę w kategoriach: Noclegi i gastronomia. Korzystając z tych informacji bez problemu znajdziemy miejsce na obiad lub nocleg podczas wyprawy.

Zawiercie. Huta Szkła „Zawiercie”

Zawiercie. Huta Szkła „Zawiercie”

Województwo śląskie posiada bardzo liczne obiekty przemysłowe i rzemieślnicze; obiekty transportu i komunikacji; budowle hydrotechniczne i wiatrowe a także obiekty górnictwa – najbardziej charakterystyczne dla historii i krajobrazu części województwa. Do rejestru zabytków jest wpisanych ponad 70 zabytków techniki, zaś liczbę tych, które nie są w nim ujęte, szacuje się na ok. 190.

Część obecnie już nieczynnych zabytków techniki zostało przeznaczonych do zwiedzania. Tworzą one liczący 31 obiektów Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, na którym znajdują się m.in. dawne dworce PKP i koleje wąskotorowe, osiedla patronackie, obiekty związane z górnictwem węgla kamiennego, wydobyciem i przetwórstwem metali oraz liczne muzea poświęcone zabytkom techniki. Wśród nich znajduje się zespół radiostacji w Gliwicach, której maszt jest najwyższą na świecie budowlą wzniesioną z drewna – miejsce ważne dla historii II wojny światowej. Szlak został nagrodzony w 2008 r. Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Na Szlaku leży również obiekt uznany za pomnik historii – podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych oraz sztolnia „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach. W styczniu 2010 r. szlak został wpisany w sieć Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

Od kilku lat na szlaku odbywa się także INDUSTRIADA, czyli festiwal zabytków techniki. W licznych obiektach odbywają się w tym czasie różnorodne wydarzenia i nie dostępne na co dzień atrakcje. Zwiedzaniu towarzyszą wydarzenia kulturalne np. koncerty.