Centrum Gliwic - piękno gliwickiej starówki

Trasa prowadzi pętlą od i do dworca kolejowego w Gliwicach przez najbardziej wartościowe zabytki i obiekty kulturalne położone w centrum tego miasta.

Długość trasy: 2 645 m Oblicz czas wycieczki

Opis

Zapraszamy do zapoznania się z propozycją wycieczki, do której przyporządkowane są następujące aktywności: Piesza, Rowerowa, Kulturalna, Historyczna, Rodzinna i Dla seniorów.

Wycieczka po Gliwicach ma charakter pieszy, można jej trasę pokonać także rowerem, planowana jest na jeden dzień.

Gliwice to jedno z najpiękniejszych śląskich miast, a szczególnie pięknym miejscem jest starówka, z dużym, kwadratowym rynkiem, na którym centralnie ulokowany jest ratusz pełniący obecnie funkcję Urzędu Stanu Cywilnego i Rady Miasta. W piwnicach znajduje się bardzo stylowa, klimatyczna winiarnia. Obok ratusza znajduje się charakterystyczna fontanna z Neptunem, a dookoła rynku pięknie odnowione kamieniczki.

Z rynku niedaleko jest  do miejsca, w którym bardzo ciekawie wyeksponowany jest fragment XIV-wiecznych murów obronnych z bramą Czarną (Raciborską), przedbramiem i fosą broniącą dostępu do dawnego grodu.

W ramach trasy wskazane są dwie placówki Muzeum w Gliwicach – pierwsza to XIX-wieczna miejska rezydencja – willa Caro, posiadająca niemal całkowicie zachowany oryginalny wystrój wnętrz, z pięknym przydomowym ogrodem i niedawno otwartą w zmodernizowanych wnętrzach dawnej biblioteki Czytelnią Sztuki. Drugi obiekt to Zamek Piastowski, także charakterystyczny element architektury Gliwic – odrestaurowany XIV-wieczny zamek, pierwotnie będący częścią linii średniowiecznych obwarowań miasta, którego piękno podkreślone jest atrakcyjną aranżacją przyległego terenu, pomysłowo zakomponowaną zielenią i nietypową fontanną. Wieczorem nastrój tego miejsca jeszcze bardziej podkreśla odpowiednie oświetlenie. W Zamku prezentowana jest stała ekspozycja „Gliwice – miasto wielu kultur” oraz ekspozycja dotycząca pradziejów ziemi Gliwickiej, a także wiele ciekawych wystaw czasowych.

Dla miłośników architektury sakralnej godne polecenia są trzy gliwickie kościoły: kościół katedralny pw. śś. Piotra i Pawła z pięknym wystrojem i najlepszymi organami na Górnym Śląsku (i w związku z tym, licznymi recitalami i koncertami organowymi), późnogotycki kościół pw. Wszystkich Świętych z barokowym wystrojem i bardzo charakterystyczną, potężną wieżą zakończoną nie jak zazwyczaj dachem lub hełmem lecz dużym, kamiennym krzyżem, górującym nad całym miastem – atrakcją turystyczną od wiosny do jesieni jest możliwość wejścia na tę 60-metrową wieżę skąd rozpościera się nie tylko piękny widok na całą panoramę miasta, ale także na szczyty Beskidów – widoczne przy dobrej pogodzie. W kościele garnizonowym pw. św. Barbary warto zwrócić uwagę na wmurowaną w ścianę frontową tablicę poświęconą  pamięci gen. Emila Fieldorfa „Nila”, polskiego patrioty zamordowanego przez aparat władzy PRL.

Kolejny ciekawy zabytek to malutki kościółek pw. Świętej Trójcy, jest to jedyny na tym terenie kościół katolicki w obrządku ormiańskim. Od 1950 r. jest to również Sanktuarium Matki Boskiej Łysieckiej.

Jednym z bardziej charakterystycznych budynków w Gliwicach jest monumentalny gmach Poczty Głównej, z dekoracją ceramiczną elewacji  wieży; warto wejść również do środka i zobaczyć oryginalne oświetlenie, wystrój klatek schodowych i salę na piętrze.

Wędrując ul. Zwycięstwa warto zwrócić uwagę na sympatyczną, wesołą fontannę „Trzy fauny”, która znajduje się naprzeciw potężnej, jednej z najbardziej rozpoznawalnej budowli w centrum Gliwic, bardzo charakterystycznego budynku będącego obecnie siedzibą Urzędu Miejskiego – przedwojennego hotelu „Oberschlesien”. Z ciekawostek architektonicznych zwraca też uwagę położony przy głównej ulicy Dom Tekstylny Weichmanna, jeden z najważniejszych obiektów niemieckiego modernizmu.

Specyficzną atrakcją, nie tylko typowo turystyczną jest galeria „Melina” – miejsce gdzie można nie tylko biernie obcować ze sztuką, ale także poznać proces tworzenia, a nawet w nim uczestniczyć.

Trasa zaplanowana została w ten sposób, aby jak najpełniej pokazać specyfikę tego jednego z nielicznych spośród miast górnośląskich, w którym zachował się średniowieczny układ urbanistyczny starówki, z uroczym rynkiem otoczonym kamieniczkami z arkadami oraz ulokowanym pośrodku niego budynkiem ratusza. Zwiedzający może dzięki temu sam poczuć wyjątkowy klimat tego miasta.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Na obszarze centrum Gliwic występują w dużej obfitości obiekty handlowe, usługowe i gastronomiczne. Turyści znajdą tutaj szeroką bazę zaspokajającą różnorodne potrzeby.


Wczytaj wycieczkę do planera

Punkty wycieczki