Zespół kościoła pw. śś. Szymona i Judy w Dobrej

Zespół kościoła pw. śś. Szymona i Judy w Dobrej powstał w XVII wieku. W jego skład wchodzi kościół, cmentarz oraz ogrodzenie z bramkami.

Opis

Zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka z XVII wieku.

Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Msze w kościele odprawiane są latem, w każdy czwartek. W sezonie zimowym kościół jest zamknięty. Regularne msze i uroczystości kościelne dla mieszkańców odbywają się w pobliskim kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej. Wejście główne jest rzadko otwierane, dzięki czemu w kościele panuje mikroklimat, który gwarantuje utrzymanie zabytkowych malowideł.

Data lub czas powstania

XVII w.

Historia

Poniższy fragment cytowany ze strony wikipedia.pl

Kościół otacza stary drzewostan, będący na liście zabytków województwa małopolskiego. Ogrodzenie z bramami powstało w 1800 roku, zaś w nim znajdują się niewielkie kapliczki, w których umieszczono stacje Drogi Krzyżowej.

Drewniana kościół posiada trzy nawy. Pierwotnie kościół kryty był drewnianym gontem, w 1921r okryty blachą ocynkowaną. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu rokokowym. Zdobi je barokowa polichromia figuralna z 1760 roku, odrestaurowana przez Jana Stankiewicza w latach 1863-1865, przedstawiająca Apostołów i świętych.

Ołtarz główny rokokowy. Znajduje się w nim XVIII-wieczne złote barokowe obracane tabernakulum, wykonane przez Jakuba Jaska. Ambona rokokowa, drewniana, pochodzi z XVIII wieku. Zdobią ją polichromowane płaskorzeźby z wizerunkiem Ewangelistów. Nakrycie ambony pochodzi z 1865 roku.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół kościoła pw. śś. Szymona i Judy w Dobrej, nr rej.: 303 z 1971-10-13
  • Zespół kościoła pw. śś. Szymona i Judy w Dobrej – Cmentarz, nr rej.: 303 z 1971-10-13
  • Zespół kościoła pw. śś. Szymona i Judy w Dobrej – Kościół, nr rej.: 303 z 1971-10-13
  • Zespół kościoła pw. śś. Szymona i Judy w Dobrej – Ogrodzenie z bramkami, nr rej.: 303 z 1971-10-13

Źródła, informacje w Internecie

wikipedia.pl